Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30. 11. 2009 v rubrice Architektura

Společnost OSRAM uvádí na trh jako jedna z prvních pro domácnosti. Jde o panel ORBEOS, který je pouze 2,1mm silný a váží 24 g. Přitom vyzařuje příjemné bílé světlo o teplotě 2800 K a může se pochlubit výkonem 25 lm/W, tedy leším než halogenové lampy.
Osvětlení - OLED - OSRAM - ORBEOS
Světlo vyzařující oblast má kulatý tvar, v průměru měřící 80 mm. Hodí se především k využití v restauracích a hotelích, kancelářích či v domácnosti. Architektům a designérům otevírá panel zcela nové možnosti, díky kterým je možné vytvářet světelné plochy.

Panel neobsahuje žádnou měď a nevyzařuje žádné UV nebo ultra– infračervené záření (jinými slovy nehřeje). Světelnost je kolem 1000cd/m² s příkonem méně než 1 wattu. V ideálních podmínkách je jeho životnost asi 5000 hodin.

OLED-display.net
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Web:

  Další nesmysl pro lidi z města: drahé, neefektivní, neekologické (jaké si myslíte, že jsou odpady z výroby? Z čeho se asi vyrábějí ty plasty? ze dřeva to nebude…)
  Složitá výroba: velká spotřeba energie, jedovaté chemikálie potřebné v průběhu procesu. Jak se tahle blbost mohla dostat do rubriky „ekologické bydlení“?

 2. Jan Horčík:

  re: hammer – je to tak, omlouváme se za šotka.

 3. hammer:

  „Ultračervené záření“? to snad ne. Autor zcela jistě myslel Infračervené záření(IR = infrared z EN), zhruba o vlnové délce λ = 10E−6 ÷ 10E−3 m.
  Nechci být za hnidopicha, ale když člověk všude čte a slyší všelijaké takové „bludy“, tak už mu to prostě leze krkem… opravit

 4. Jarda:

  Vypada to zajimave. Na druhou stranu, zarivka da 60lm/W, ledky to pomalu dotahuji ke stovce a zivotnost maji 10x vetsi. Ale pokud to dotahnou na podobne parametry a za rozumnou cenu, proc ne.

 5. XM4N:

  pokud by za to nechteli 251euro….

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz