Chytré vodovodní čidlo se dobíjí samo

Voda, která se ztrácí cestou vodovodním řadem drobnými netěsnostmi, je problém prakticky všech měst. Zjistit kudy voda uniká je technicky značně náročné. Izraelský výrobce Hydrospin však přichází s vynálezem, který by s identifikací prasklin mohl výrazně pomoci. Jde o monitorovací zařízení, které je přímou součástí potrubí.

Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin
Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin

Systém navrhovaný Hydropsinem jde ale v inovaci monitorovací technologie o krok dál. Žádné baterie s omezenou životností. Chytré čidlo, které měří pokles průtoku vody je průběžně dobíjeno samotným prouděním, díky vodnímu mikro-generátoru neboli mikro-turbíně. Čidlo zároveň nikterak nesnižuje optimální průtok.

Hydrospin sídlí v severo-izraelském kibucu Lavi, kde mají se závlahovými systémy dlouholeté zkušenosti. Plýtvat vodou se v polopouštní krajině nevyplácí. Za vývojem prototypu samo-dobíjecího monitorovacího čidla stojí dvě léta výzkumů a testování.

Gabby Czertok, výkonný ředitel společnosti k vynálezu dodává: „Většina monitorovacích zařízení dnes potřebuje baterie, což přináší dva základní problémy – výměna vybitých baterií znamená odstavení celé rozvodné větve, a zároveň už nelze vybité baterie účelně recyklovat. Navíc je to celé poměrně nákladné.“

Systém Hydrospin je schopen generovat energii nejen na provoz čidel, ale po úpravě rozvodu i celý kontrolní pult. Izraelci si vynález pochvalují, a zařadili jej do seznamu svých „45 nej“ technických inovací.

enn.com

Jeden myslel na “Chytré vodovodní čidlo se dobíjí samo

  • 13. 6. 2012 (5.54)
    Trvalý odkaz

    Jestli hledáte odborné a pravdivé informace na novinkách, tak to o zdravém rozumu asi nebude

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *