LED reflektory ochrání váš majetek i bezpečnost
V souvislosti se zvýšenou kriminalitou zejména na sídlištích a v osamocených objektech se zvýšila poptávka po halogenových reflektorech s PIR čidlem pohybu. Ta se v posledních letech začala objevovat ve velké míře u vstupních dveří do domů a jiných objektů. Spotřeba energie halogenů je ale vysoká. Je proto vhodné nahrazovat je vysoce výkonnými LED reflektory.
Opatření prokazatelně snížila u objektu kriminalitu resp. zvýšila pohodlí. Přestože je ale využíváno PIR čidlo pro osvícení prostoru pouze na nezbytně dlouhou dobu, jsou díky četnosti vstupů do domu zejména v podvečerních hodinách silně zatíženy i peněženky provozovatelů těchto objektů.
Druhým důvodem pro vybavení vchodu reflektorem je často také jeho samotné nedostačující osvětlení, kdy pouhé nalezení klíčů a klíčové dírky se v zimních měsících může stát i dobrodružstvím.
Halogenová světla sice osvětlují prostor s dostatečnou intenzitou, ale příkony těchto svítidel se pohybují od 100 do 300 W a s průměrnou dobou svícení jedna hodina denně činí náklady na osvětlení až 24 000 Kč ročně.
Navíc bývá často špatně seřízeno čidlo pohybu a jakýkoliv průchod osoby po vzdálenějším chodníku způsobí aktivaci reflektoru. Ten pak svítí prakticky nepřetržitě. Takové plýtvání peněz je naprosto zbytečné v době moderních a úsporných typů LED osvětlení s desetinovou spotřebou při zachování stejného světelného výkonu.
Díky použití LED technologie, kdy není nutné, aby svítidlo obsahovalo odraznou stranu tak jako u halogenových modelů, mohou reflektory mít různý design. Ale jak už to tak bývá, zákazník kupuje to, co zná. Proto i dnes se lze setkat nejčastěji s reflektory tradičních tvarů obsahující výkonné LED čipy.
Klasický tvar také trochu omlouvá i potřeba chlazení u LED svítidel s vyššími výkony. Dostupné jsou v současné době nejčastější výkony LED reflektorů
10 W, 20 W, 30 W, 50 W.
S rozdílným provedením se již můžeme setkat u modelů s přímo integrovaným a nastavitelným PIR čidlem a u modelu, který je vybaven solárním panelem a baterií, která je ze solárního panelu nabíjena přes den a dodává energii za tmy.
I LED reflektory se standardně připojují na 230V rozvod, ale pomocí jednoduché úpravy lze přemostit integrované trafo 230/12V a reflektory provozovat na 12 V, tedy např. z autobaterie. Nic už tak nebrání instalaci kvalitního a levného osvětlení vstupů.
Na zkušenosti s LED osvětlením jsme zeptali i paní doktorky Daniely Drábkové, předsedkyně bytového družstva na pražském sídlišti Háje.
Co Vás vedlo k instalaci právě LED reflektorů?
Obecně jsme potřebovali řešit otázku opakujícího zničení vstupních dveří, kde se zloději snažili dostat do domu a jednou se jim to dokonce i povedlo. Na minulé schůzi bytového družstva jsme si tedy odhlasovali instalaci dodatečného osvětlení a soused pan Hrdlička nás upozornil právě na možnost využití LED reflektorů, které nejsou tak drahé na provozu. Interně jsme vyzkoušeli vedle halogenových různé výkony LEDkových a nakonec jsme se rozhodli pro 20W model LED.
Máte představu kolik uspoříte oproti variantě, kdy byste použili halogenový model?
Ano, odhadem jsme spočítali úsporu zhruba 16 000 Kč ročně.
Své zkušenosti s LED reflektory má i stavbyvedoucí Ladislav Stránský.
Kde konkrétně používáte LED reflektory?
Přímo na staveništi. Tam se musí svítit kuli zlodějům celou noc, a to samozřejmě zvyšuje náklady, i když z celkového měřítka by se řeklo zanedbatelný. Bohužel je na nás vyvíjen stále větší tlak od developerů na snížení nákladů, tak jsem popátral a našel právě tuhle možnost.
Jaké typy LED reflektorů používáte?
Až do teď jsme měli 500W halogeny, které postupně nahrazujeme 50W LED. Svítí nemlich to samý.
Petr Staš, ředitel divize Morava, bezpečnostní agentura ČECHYMEN s.r.o. nám na otázku zkušeností s LED reflektory odpověděl:
LED reflektory od i4wifi a.s. se pro nás staly naprosto nenahraditelnou pracovní pomůckou. Často přes noc střežíme různé stavební stroje v odlehlých lokalitách. Ty se poslední dobou stávají cílem našich nepřizpůsobivých občanů, pro které je obří nakladač s 1000 litrovou nádrží plné nafty neodolatelným lákadlem. Než jsme objevili LED reflektory, znamenalo pro nás střežení těchto strojů celonoční provoz benzínové elektrocentrály nebo dokonce nastartované osobní auta se zapnutými světly. LED reflektory se svojí nízkou spotřebou elektřiny vystačí celou noc s běžnou autobaterií, která pak ještě bez problémů zvládne nastartovat osobní auto.
LED reflektory jsou tedy skutečnou adekvátní náhradou za halogenové. Díky LED reflektorům již celá řada uživatelů uspořila desetitisíce korun a v praxi tak ověřili, že se jedná o velmi výhodnou investici.
Hm, chyba už v titulku článku. Proč ho číst, když autorovi je to jedno?
Skvělá věc, a to nejen pro bytové domy, ale i rodinné. Když přijdete večer domů a nemusíte hledat vypínač a vyhnete se tak i tomu, že omylem zazvoníte a všechny vzbudíte. My jsme, tak jako pro celý dům, zvolili osvětlení od Philipsu a mohu jen doporučit zhodnotit podle sebe na http://www.philips.cz/c-m-li/vyberte-patici/outdoor-lighting :)
Pánové,napřed si nastudujte o LED osvětlení a potom tady pište bláboly!!!!!!!
Pan Hořčík pravděpodobně osvětluje Strahovský stadion
Ani jsem nemusel clanek docist a bylo mi jasne, ze se zase povedla perla panu Horcikovi. To je tragikomedie, zoufalstvi a ignorace v jednom. Jak proboha takovy clovek jako on ma vubec tu drzost pokracovat v psani takovych blabolu. Ono kdyby to bylo jednou, dvakrat, clovek mavne rukou. Ale bohuzel to je co clanek to perla. Proboha bezte uz prosim delat neco jineho. Dekuji
Taky sem se nad tim pozastavil. Tenhle web je dost zaujaty. Jen aby se lip prodávalo. Ruším odběr
to vis Jan Horčík asi vlastni firmu na led reflektory, tak si tady udelal poradnou reklamu. asi ani nevi kolik stoji kWh. zrejme odbornik.
Docela by mě zajímal výpočet 0,3 kW příkon × 365 hodin ročně = 24 000 Kč. To tam u vás musíte za kilowatt platit opravdu, ale opravdu majlant.:)