Interaktivní barevná fasáda ukazuje kvalitu ovzduší

Na budově třicetipatrového hotelu WZ Jardnis v brazilském Sao Paulu byla instalována nová fasáda. Funguje jako obří displej. V odrazech jejích světel můžete číst jako v předpovědi počasí.

„Soudě podle zachycených světelných tónu na gasádě hotelu je teď v Sao Paulu dýchatelno.“ Zdroj: Gizmag.com
„Soudě podle zachycených světelných tónů na gasádě hotelu je teď v Sao Paulu dýchatelno.“ Zdroj: Gizmag.com

Nová fasáda také mění své barvy podle okolí a odráží navenek hlučnost prostředí, kvalitu ovzduší nebo třeba teplotu. Projekt interaktivní fasády v brazilské metropoli se zrodil v rámci konceptuálního projektu „Hacknutého města“, a je volně inspirován podobnou interaktivní fasádou budovy školy Umění a designu v kanadském Ontariu.

Přelévající vlny světel, jejich intenzita i frekvence odpovídá ruchu okolního města po celých čtyřiadvacet hodin. V noci tedy budova povětšinou černobíle spí, pokud tedy v okolí zrovna neprobíhá taneční festival.

Za realizací projektu stojí návrháři z Estúdio Guto Requena, kteří se tímto dílem pokusili představit město jako živý organismus, a jak technologie může zlepšit kvalitu jeho života. Mikrofony zapracované do fasády, neviditelné běžnému oku, odposlouchávají rytmy ve svém okolí.

Hluk převádí do hry LED světel na povrchu. Současně s tím citlivé senzory kvality ovzduší snímají koncentrace emisí a převádí tuto informaci do barevného podsvícení.

Pokud budova hotelu WZ Jardins září jasně červenými tóny, můžete si být jisti, že město je zahlceno smogem. Teplé tóny pastelových barev, červená a oranžová nejčastěji, zobrazují znečištěné ovzduší. Chladnější tóny modré a zelené zase indikují, že se čistota vzduchu v okolí stavby lepší. Budova totiž reaguje na podněty v reálném čase.

Když se setmí, zdobí fasádu jen 200 proužků energeticky nenáročných LED zářivek, které podsvěcují strukturu budovy. Pokud je chcete probrat k životu, můžete s pomocí chytrého telefonu začít s budovou komunikovat, a sehrát vlastní barevné divadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *