Hluk proměněný ve světlo oživuje temné kouty

V americkém New Yorku skupinka umělců realizovala zajímavý nápad na ozvláštnění fádního městského prostoru. Na chodníku pod mostem ve čtvrti Queens instalovali sérii rámů osazených LED světly, které se rozsvěcují v různých barvách, podle intenzity okolního hluku.

Světelné brány se chodcům patrně líbí víc, než podezřelé potemnělé kouty. Zdroj: artistbuildcollaborative.com
Světelné brány se chodcům patrně líbí víc, než podezřelé potemnělé kouty. Zdroj: artistbuildcollaborative.com

Za realizací stojí studio ABC (Artist Build Collaborative), společně se skupinou lidí sdružených kolem okrašlovacího spolku Myrtle Avenue Brooklyn Partnership. Skupina ABC je přitom nestálým shlukem přibližně šesti uměleckých a výtvarných a konceptuálních spolků, působících převážně v New Yorku.

Nápad na „vánoční motiv“ v jinak nepříliš lichotivě vypadající městské čtvrti má Newyorčanům zprostředkovat živou hru světel a rozjasnit jim mrazivé večery. Těžko říct, jestli chodcům skutečně světla zprostředkovává radost a veselí, jak si přáli umělci, ale rozhodně cestou na autobusovou zastávku pod mostem nadzemky trochu světla ocení.

Jak tahle hračka funguje? Každý „skulpturální“ rám je osazen 2400 LED diodami, náslechovým mikrofonem a malým počítačem typu Arduino. Snímání hlukové intenzity pozadí je pak spouštěcím signálem. Potemnělá zóna pod mostem se rozjasní, když projede nadzemka, a rozzáří ji i kroky procházejících lidí.

Chtěli jsme oživit přehlížený kus našeho města, a proměnit hluk ve světlo,“ říkají umělci z ABC.„Po celém městě jsou tisíce takových tmavých a nehezkých míst, a my jim chtěli vdechnout trochu energie.“ Nápad ocenila i radnice, která začíná uvažovat o podobném pojetí ekologického veřejného osvětlení, které by také fungovalo na bázi aktivace hlukem.

Sdílet: