Spojené státy v roce 2011: třetina nových elektráren byly větrné

Větrná energie hraje v USA čím dál tím důležitější roli. Ostatně, výkonová kapacita už tam dosáhla 50 GW a bude dál strmě stoupat. Jen v roce 2011 bylo plných 32 % nových zdrojů energie větrné elektrárny, 49 % byly paroplynové elektrárny, pouze 7 % uhelné elektrárny a 12 % ostatní zdroje.

Větrná energetika je v USA na strmém vzestupu a ještě nějaký čas bude, foto: U.S. Department of Energy
Větrná energetika je v USA na strmém vzestupu a ještě nějaký čas bude, foto: U.S. Department of Energy

Větrná energetika má pro Spojené státy americké čím dál tím větší význam nejen z pohledu energetické bezpečnosti, ale také růstu ekonomiky. Ještě v roce 2005 pocházelo od amerických výrobců pouze 35 % vybavení větrných farem. V roce 2011 už to bylo 67 %.

To znamená nová pracovní místa a tedy i celkové zlepšení ekonomiky. Že se tyhle informace objevují právě nyní není náhoda: prezident Barack Obama je právě na předvolebním turné po Iowě, jednom ze států, které z více než 40 amerických států kde se energie z větru vyrábí patří k těm nejvýkonnějším.

Celkový počet Američanů zaměstnaných v oblasti větrné energetiky je dnes 75 000. Větrné elektrárny vyrobené v jdou i na vývoz. V roce 2011 jich Spojené státy vyvezly téměř 10x více než v roce 2007. Pět států, které mají instalován největší výkon ve větrných turbínách jsou k červenci 2012 Texas (10 394 MW), Iowa (4322 MW), Kalifornie (3917 MW), Illinois (2742 MW) a Minnesota (2718 MW).

Zajímavé je i sledovat jak se větrné elektrárny vyvíjely v průběhu posledních třiceti let. Zatímco v 80. letech byla nejběžnější délka lopatky vrtule 20 metrů, dnes je to už téměř 50 metrů. A matematika hovoří jasně: čím delší lopatky, tím vyšší výkon. Takže se dočkáme bezesporu ještě mohutnějších rozměrů. Už dnes se testují více než 83m lopatky pro pobřěžní větrné elektrárny.

CleanTechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *