Cricket Shelter nabídne potravu v nouzi – pokud se živíte hmyzem

Pěstovat potraviny soběstačným a udržitelným způsobem, ideálně lokálně a přitom ekologicky. To je výzva, před kterou byli postaveni designéři ze společnosti Terreform

"Jít si nasbírat cvrčky na svačinu do Cricket Shelter není pro slabé povahy." Zdroj: Terreform
„Jít si nasbírat cvrčky na svačinu do Cricket Shelter není pro slabé povahy.“ Zdroj: Terreform

V ukázkovém projektu ji realizovali na brooklynském nábřeží v New Yorku. Nepěstuje se tu salát ani bylinky, ale živočišné proteiny. Ve futuristické kopuli Cricket Shelter se ve velkém chovají cvrčci.

Terreform připravila ukázkový modul pro nezávislé farmaření, zacílené na získávání živočišných proteinů. A zatímco k získání jednoho kilogramu kvalitního hovězího budete potřebovat velkou plochu pastvin, steliva, píce a vody, na „výrobu“ několika kilogramů vám postačí jen pár metrů čtverečních.

Cricket Shelter je přitom možné díky jeho modulární povaze postavit kamkoliv: na střechu domu, do garáže, na zahradu. Anebo do volné přírody, jak původně lidé z Terreform zamýšleli.

„Šli jsme do návrhu s vizí náhradního zdroje potravy postiženým v případě přírodních katastrof,“ říkají mladí designéři. „K zásobování pitnou vodou, energiemi i poskytnutí nezbytné střechy nad hlavou se v poslední době vyjádřila už řada projektů.

Jídlo v kritické situaci jim ale ještě nikdo nenabídl.“ Zájem o velkovýrobnu alternativní hmyzí stravu prý zatím projevili jen američtí zákazníci. Problematické je totiž samo pojetí chovu, jak je lidé z Terreform představují.

I když je totiž celý Cricket Shelter vytvořen z jednotlivých chovných boxů, v zájmu etiky produkce proteinů je cvrčkům umožněn volný pohyb po celém chovném zařízení. Jít si nasbírat svačinu tak znamená vstoupit přímo mezi 22 000 cvrkajících obyvatel, což asi není pro každého.

Mitchell Joaquim, zakladatel Terreform, vidí v chovném zařízení i další aspekty udržitelnosti. „Je to ideální nástroj pro likvidaci rostlinných a kuchyňských odpadů, které nechcete nebo nemůžete vyhazovat do kompostu.“

Jadřince jablek, slupky od pomerančů, vymačkané limetky – to vše stačí ponechat cvrčkům, a oni se o to už s chutí postarají. „Jíst hmyz není nechutné,“ dodává Joaquim. „A Cricket Shelter představuje úžasnou příležitost, jak pěstovat potraviny skutečně lokálně.“

fastcoexist.com

3 komentáře: „Cricket Shelter nabídne potravu v nouzi – pokud se živíte hmyzem

 • 10. 5. 2016 (17.40)
  Trvalý odkaz

  Chovat cvrčky je poměrně jednoduché, množí se v podstatě sami, stačí jim vlhký substrát, jídlo, za vděk vezmou i kartonem od vajec, z mé zkušenosti je nerozum nechávat jim vodanou stravu jako kusy jablek a pod, většinou se začne rozkládat dřív než je zkonzumována, co ale je bez problému je tráva, nesmí ale být mokrá, seno, listí.
  Pokud se vám ale zahnízdí v bytě, pak máte o bezesné noci postaráno.

  Pokud ale chtějí z cvrčků, nebo jakéhokoliv jiného hmyzu uděat masovou záležitost, musí jej být schopni zpracovat do nějakého lidmi přijatelného savu, jnak se stále bude jednat o jídlo pro okruh nadšenců do alternativní stravy.

  Reagovat
 • 10. 5. 2016 (7.16)
  Trvalý odkaz

  nechat volně pobíhat hmyz je nesmysl. Jak to bude vypadat za měsíc či rok. Jedině uzavřené boxy. Ale jinak dobrý nápad. Na proteiny je lepší chovat hmyz než krávu, lepší výtěžnost. Ale steak je steak. :-)

  Reagovat
 • 9. 5. 2016 (21.03)
  Trvalý odkaz

  no vypadá to jako budoucnost potravinářského průmyslu a jako budoucnost toho jak nasytit rostoucí populaci sic podobných věcí už tu pár bylo ale pořád to bude dlouho trvat než se to rozšíří natolik aby to mělo vliv na lidskou spotřebu tradičních surovin která má velké nároky na přírodu

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *