Cricket Shelter nabídne potravu v nouzi – pokud se živíte hmyzem

Pěstovat potraviny soběstačným a udržitelným způsobem, ideálně lokálně a přitom ekologicky. To je výzva, před kterou byli postaveni designéři ze společnosti Terreform

"Jít si nasbírat cvrčky na svačinu do Cricket Shelter není pro slabé povahy." Zdroj: Terreform
„Jít si nasbírat cvrčky na svačinu do Cricket Shelter není pro slabé povahy.“ Zdroj: Terreform

V ukázkovém projektu ji realizovali na brooklynském nábřeží v New Yorku. Nepěstuje se tu salát ani bylinky, ale živočišné proteiny. Ve futuristické kopuli Cricket Shelter se ve velkém chovají cvrčci.

Terreform připravila ukázkový modul pro nezávislé farmaření, zacílené na získávání živočišných proteinů. A zatímco k získání jednoho kilogramu kvalitního hovězího budete potřebovat velkou plochu pastvin, steliva, píce a vody, na „výrobu“ několika kilogramů vám postačí jen pár metrů čtverečních.

Cricket Shelter je přitom možné díky jeho modulární povaze postavit kamkoliv: na střechu domu, do garáže, na zahradu. Anebo do volné přírody, jak původně lidé z Terreform zamýšleli.

„Šli jsme do návrhu s vizí náhradního zdroje potravy postiženým v případě přírodních katastrof,“ říkají mladí designéři. „K zásobování pitnou vodou, energiemi i poskytnutí nezbytné střechy nad hlavou se v poslední době vyjádřila už řada projektů.

Jídlo v kritické situaci jim ale ještě nikdo nenabídl.“ Zájem o velkovýrobnu alternativní hmyzí stravu prý zatím projevili jen američtí zákazníci. Problematické je totiž samo pojetí chovu, jak je lidé z Terreform představují.

I když je totiž celý Cricket Shelter vytvořen z jednotlivých chovných boxů, v zájmu etiky produkce proteinů je cvrčkům umožněn volný pohyb po celém chovném zařízení. Jít si nasbírat svačinu tak znamená vstoupit přímo mezi 22 000 cvrkajících obyvatel, což asi není pro každého.

Mitchell Joaquim, zakladatel Terreform, vidí v chovném zařízení i další aspekty udržitelnosti. „Je to ideální nástroj pro likvidaci rostlinných a kuchyňských odpadů, které nechcete nebo nemůžete vyhazovat do kompostu.“

Jadřince jablek, slupky od pomerančů, vymačkané limetky – to vše stačí ponechat cvrčkům, a oni se o to už s chutí postarají. „Jíst hmyz není nechutné,“ dodává Joaquim. „A Cricket Shelter představuje úžasnou příležitost, jak pěstovat potraviny skutečně lokálně.“

Sdílet: