Energie v USA za rok 2015: více obnovitelných zdrojů

Loňský rok byl výjimečný v mnoha ohledech, a zajímavé události se nevyhýbaly ani sektoru obnovitelných zdrojů energie. Potvrzuje to i souhrnná zpráva Národních laboratoří Lawrence Livermora, která každoročně vyhodnocuje trendy spotřeby energií ve Spojených státech amerických.

„Amerika loni spotřebovala méně uhlí, a výrazně se do výroby energie zapojily OZE.“ Zdroj: LNNL
„Amerika loni spotřebovala méně uhlí, a výrazně se do výroby energie zapojily OZE.“ Zdroj: LNNL

Hlavní závěr? V roce 2015 Američané spotřebovali méně energie než předloni, přičemž na její produkci se výrazněji podílely právě obnovitelné zdroje.

Pokud se tedy budeme držet hrubých čísel, v roce 2015 spotřebovaly Spojené státy o 0,8 kvadrilionu (10 15) BTU, tedy britských tepelných jednotek méně, než v roce 2014. Jen pro přesnost 3400 BTU odpovídá jedné kilowatthodině.

„Zaznamenali jsme výrazný pokles ve spotřebě uhlí, a projevilo se to prakticky ve všech energii spotřebovávajících sektorech,“ říká A. J. Simon, vedoucí analytik energetického programu LLNL. „Odklon od uhlí byl veden jednoznačně v prospěch zemního plynu, jehož spotřeba se zvýšila o 3 %.“

Americký pokles ve spotřebě uhlí je částečně vysvětlen velmi mírnou zimou, ale tento faktor se na celkové bilanci projevil jen 0,5 % snížené spotřeby. Dohromady však poptávka po energii z uhlí poklesla o 12 %.

Jak Simon dodává, většina pozorovaných jevů ve snížení spotřeby byla diktována právě vztahem mezi poklesem spotřeby uhlí a přechodem na zemní plyn. „Moderní plyn zpracovávající zařízení totiž spotřebují ve srovnání s uhelnými teplárnami jen asi 46 % energie pro výrobu toho samého množství elektřiny.“

Segment obnovitelné energie se v průběhu roku 2015 ukázal jako konkurenceschopný zdroj, a svou pozici v uplynulých měsících výrazně posiloval. V případě větrných elektráren se zvýšil odběr o 5 %, geotermální energetika zvýšila svůj výkon o 11 % a počet instalací střešních elektráren, respektive jejich instalovaný výkon, se rovněž v průběhu roku 2015 zvýšil o 11 %.

„Popularita střešních solárních elektráren souvisí hlavně s dramatickým poklesem jejich ceny v posledním desetiletí, a velmi pravděpodobně bude pokračovat i nadále,“ dodává Simon. Nejvýraznější skok kupředu ale učinily velké solární projekty, které loni zvýšily dodávky o 25 % oproti roku 2014.

Podrobná analýza Národních laboratoří Lawrence Livermora zní tedy po všech stránkách jako „dobrá zpráva“, jen jeden konkrétní detail ji ale kazí. LLNL totiž vyhodnotilo i dvouprocentní zvýšení spotřeby pohonných hmot a ropných produktů pro energetický průmysl, který s produkcí nechtěných emisních látek souvisí stejně, jako spotřeba uhlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *