Umělá hora má v Dubaji zajistit více srážek

V posledních letech se projektům, jejichž zadání bychom mohly popsat slovy: „Poručíme větru dešti“ dařilo ponejvíce v Číně, ale Spojené arabské emiráty (UAE) evidentně nechtějí stát stranou. Přišly totiž s nápadem, jak zajistit v hlavním městě Dubaji vlhčí klima. Vytvořením umělé hory, která by lokálně zvýšila oblačnost.

"Masivy hor napomáhají k vytváření oblačnosti a lokálním srážkám." Zdroj:Inhabitat.com
„Masivy hor napomáhají k vytváření oblačnosti a lokálním srážkám.“ Zdroj: Inhabitat.com

Nápad, který by jinde hraničil s holým šílenstvím, však v UAE získává nebývalou podporu. Minimálně pak v Dubaji, kde žije prakticky 99 % obyvatel stejnojmenného emirátu. Ekonomicky nákladná krajinotvorba je zdejším koníčkem.

Místní již několikrát dokázali, že jim nečiní problém stavět přepychové do nebe sahající věže, umělé ostrovy či tropické deštné pralesy ve sklenících v sousedství pouště. A z dlouhodobého hlediska se jeví nápad s umělou horou nakonec jako ten nejrozumnější.

V současnosti je totiž celé území Spojených arabských emirátů k zemědělství vyloženě nevhodné. Průměrné letní teploty neklesají pod 45 stupňů Celsia, a dešťové srážky tu dohromady netrvají déle než pět dní v roce.

Ke zhodnocení realizace bylo již přizváno americké Národní centrum pro atmosférický výzkum (NCAR). které obdrželo na tento záměr výzkumný grant v hodnotě 558 000 dolarů. Američtí badatelé se mají stejnou měrou zaměřit jak na prosté zhodnocení úspěšnosti realizace ve vztahu ke zvýšení lokální oblačnosti, tak i navrhnout optimální lokaci a proporce umělé hory.

„To co děláme je v zásadě vyhodnocení dopadu různých typů přírodních masívů na regionální klima,“ říká Roelof Bruintjes z NCAR. „Konkrétně pak řešíme, jaká výška, masa a sklon by měla být optimální.“

Teoreticky se nejedná o špatný nápad: hory jsou jednou z hlavních příčin tvorby oblačnosti. Chladí horké vzdušné masy, uvolňují vzdušnou vlhkost, vytváří zástin. Z mraků nemusí hned nutně pršet, ale poskytnou minimální zástin pro fungování zemědělství, které je jinak v úpalném slunci neúprosné. I s možným „naprogramovaným“ deštěm v UAE počítají.

Pokud totiž začnete vytvořenou oblačnost „práškovat“ ledovými krystaly jodidu stříbrného nebo jodidu draselného, vyvoláte tím déšť. Taková zpráva pochopitelně udělá nesmírnou radost příznivcům konspiračních teorií o chemtrails, ale jak říká i sám Bruintjes: „Všechny tyhle plány jsou ještě trochu daleko. Postavit horu není jen tak.“

Závěry první série vyhodnocení, dodaných NCAR bude mít UAE k dispozici na začátku letošního léta.

Inhabitat.com
Sdílet: