Skotsko ve velkém sází na obnovitelné zdroje energie

Narážky na spořivost Skotů se možná brzy znovu dostanou do módy. Jen za rok 2015 tu totiž obnovitelné zdroje energie „zdarma“ dokázaly neuvěřitelnou věc. V přepočtu na výkon skotské větrné elektrárny pokryly 97 % spotřeby místních domácností. Činily se i solární farmy.

„Síla větru, vln a příboje tvoří skoro 80 % potenciálu OZE Skotska.“ Zdroj: John R.
„Síla větru, vln a příboje tvoří skoro 80 % potenciálu OZE Skotska.“ Zdroj: John R.

Skotsko se pustilo do plnění svých ambicí na poli OZE s nebývalým zápalem. Na to, že ještě před pár lety stáli konzervativní Skoti stranou veškerého vývoje sektoru alternativní výroby energie, dnes trhají všechny rekordy.

Skotsko sice není samostatnou zemí nezávislou na zbytku Anglie (jak usilovalo v nedávném referendu), ale pokud by skutečně bojovali v OZE sami za sebe, stali by se záhy konkurenty Švédska či Dánska.

Větrné elektrárny za loňský rok pokryly 97 % spotřeby skotských domácností, a pokud jde o solární energetiku (ať už střešní farmy nebo uživatelské instalace), ty se postaraly o 50 % vytápění a ohřevu vody (po dobu sedmi měsíců). Oproti roku 2014 navíc poskočil skotský výkon měřený v OZE o 16 %, což je pokrok jinde v Evropě nebývalý.

Skotsko si zvolna buduje silný domácí trh, který je na rozdíl od poněkud vratkých, dotacemi podporovaných konkurentů v zahraničí velmi sebejistý. Lidé tu věří, že splnit „závazek“ vůči EU, a to 50 % produkce čisté energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030, nebude problém. Optimismus potvrzuje i Niall Stuart, výkonný manažer společnosti Scottish Renewables.

„Už teď se OZE podílejí prakticky na 15 % národního energetického mixu, počínaje výrobou elektřiny, vytápěním nebo zajištěním transportu,“ říká Stuart. „O čtyři roky později už to může být oněch očekávaných 50 %, pokud nebudeme zpomalovat v růstu.“

Skotsko má pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie ty nejlepší podmínky. Už od padesátých let drží „pod palcem“ 85 % vodních elektráren, a v současnosti dominuje pobřeží Skotska všem britským projektům na rozvoj vodních, přílivových a větrných elektráren.

Sdílet: