BIRD: USA a Izrael spolupracují v oblasti výzkumu energetiky

I když by se mohlo zdát, že po znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem dochází spíše ke vzájemnému ochlazení americko-izraelských vztahů, na poli vědeckotechnické spolupráce jde zatím vše na výbornou. Příkladem je nynější „rozjezd“ nové etapy společného projektu BIRD, který obě partnerské země štědře financují.

Čtyři projekty týkající se posunu mezí současné energetiky si rozdělili partnerské izraelské a americké vědecké týmy. Zdroj: birdf.com
Čtyři projekty týkající se posunu mezí současné energetiky si rozdělili partnerské izraelské a americké vědecké týmy. Zdroj: birdf.com

Konkrétně Ministerstvo pro energetiku (DOE) Spojených států spolu se svým izraelským protějškem, Ministerstvem pro Energetiku a vodstvo (EWM) schválilo rozpočet 3,5 milionu dolarů na rozvoj čtyř klíčových projektů společné technologické a výzkumné spolupráce.

Prvním z letošní čtveřice projektů má být vývoj vodíko-halogenového regeneračního palivového článku. Podílet s ena něm bude izraelská společnost Bromine Compounds z Bersheeby, a americká Sustainable Inovations z Glastonbury.

Společně chtějí navrhnout cenově dostupnou modulární baterii k ukládání elektrické energie. Druhým ambiciózním záměrem je vytvořený vysoko-energetické dobíjecí magnesiové baterie (výzkumné centrum Bar Ilan a massachusettské Pellion Technologies), které mají překonat konvenční lithium-ionové baterie velikostí, váhou, cenou i životností.

Třetí projekt se týká vývoje koncentrovaného fotovoltaického systému (CPV) se začleněným chladicím modulem, na kterém budou spolupracovat výzkumníci z arizonské Southwest Solar Technologies s kolegy „z negevské pouště“, ze společnosti B. G. Negev.

Posledním projektem hodlají inženýři pozměnit tvář budov, pokud tedy jejich výzkum „solárních oken“ dopadne úspěšně. Jedná se o rozsáhlý záměr, na jehož konci by mohly existovat okna, která by efektivně nahradila fotovoltaické panely.

Bilaterální výzkum Izraele a USA, známý pod zkratkou BIRD, není žádnou novinkou. První smlouva o spolupráci v klíčových oblastech obnovitelných zdrojů energie, podpory kvality života, optiky, elektroniky, softwaru a rozvoje zabezpečovacích technologií byla podepsána už v roce 1977.

Ročně spolu izraelští a američtí vědci bádají na přibližně dvou desítkách projektů. Zisk pro obě země, generovaný výsledky výzkumu, se za dobu trvání projektu BIRD odhaduje na osm miliard dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *