Colorado nabídne nízkopříjmovým skupinám solární energii

Stát Colorado se rozhodl zacílit své další projekty obnovitelných zdrojů energie na nízko-příjmové skupiny obyvatel, kteří by si jinak mohli dovolit těžit z výhod větrných či solárních elektráren jen stěží.

„V USA bychom napočítali 20 milionů potřebných, pokud budeme vycházet z ekonomické bilance.“ Zdroj: cm195902, Wiki Commons 
„V USA bychom napočítali 20 milionů potřebných, pokud budeme vycházet z ekonomické bilance.“ Zdroj: cm195902, Wiki Commons 

Do projektu iniciativy GRID Alternatives se zapojilo celkem pět regionálních energetických společností, které dohromady plánují instalace o celkovém výkonu 576 kW.

Společnosti Delta Montrose Electric Association, Gunnison County Electric Association, Holy Cross Energy, San Miguel Power Association a Yampa Valley Electric Association se rozhodly podpořit lidi v nouzi. A protože jejich profesní doménou je poskytování energie, zařadili se do projektu, který ji má potřebným zpřístupnit.

K tomu, abyste se ve státě Colorado „potřebným“ stali, stačí, když při registraci doložíte, že za energie utrácíte více než 4 % svého příjmu.

Coloradský úřad pro energie a GRID Alternatives počítají, že tito potřební, žijící převážně ve venkovských oblastech, si mohou po instalaci solárních zařízení finančně polepšit až o 50 %. Projekt přitom počítá s rozpočtem 1,2 milionu dolarů, ze kterého mají být instalace hrazeny.

GRID Alternatives se dosud převážně soustředila komunitní projekty, izolované osady a energetický rozvoj indiánských rezervací, ale díky své nové iniciativě podstatně rozšiřuje záběr. Pokud totiž budeme vycházet z oné čtyřprocentní definice, zjistíme, že v USA žije v nízko-příjmové kategorii okolo 20 milionů obyvatel.

„Ve Státech existuje ohromné množství rodinných domů, které vlastní a žije v nich jen jedna osoba,“ zaznívá z GRID Alternatives. „Tito lidé pochopitelně zápasí s každým účtem za elektřinu. Pomoci jim solárním systémem neznamená jen zlepšit jejich tíživou finanční situaci, ale výrazně ovlivnit i stav životního prostředí nad celou zemí.“

Chuck Watkins, výkonný manažer GRID Colorado navíc připouští, že celá kampaň může výrazně pomoci nastartovat místní trh práce a celý domácí solární byznys. „Spousta lidí, kteří se dnes domácím solárním elektrárnám věnují, začínala právě u nás.“

Silná vazba Colorada na střešní solární elektrárny mimo jiné může i za to, že se tento donedávna ještě v oblasti obnovitlených zdrojů nepříliš aktivní stát nyní řadí do desítky amerických zemí s největším počtem instalací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *