Energy Globe Award ČR
 

Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
7. 6. 2012 v rubrice Biopotraviny

Skupina švýcarských nadšenců do městského zemědělství, balkónových a střešních zahrádkářů sdružených v organizaci UrbanFarmers AG, přišla s odvážným konceptem. Střešní zahrada, která by propojila chov ryb s pěstováním rostlin.

Městská farma UrbanFarmers AG ve Švýcarsku je světově ojedinělý projekt. Jeho zakladatel Roman Gaus se rozhodl v praxi vyzkoušet tzv. akvaponii, tedy souběžný chov ryb a pěstování rostlin. foto: UrbanFarmers AG

Městská farma UrbanFarmers AG ve Švýcarsku je světově ojedinělý projekt. Jeho zakladatel Roman Gaus se rozhodl v praxi vyzkoušet tzv. akvaponii, tedy souběžný chov ryb a pěstování rostlin. foto: UrbanFarmers AG

Koncept celého nápadu je přitom prostý: rostliny potřebují hnojivo a živiny, zatímco ryby ocení čistou vodu. Jak se ukázalo, obě věci se přitom dají účelně propojit. Tím, že se v přírodě běžný cyklus toku živin omezí na nejzákladnější prvky, může vzniknout střešní farma, která produkuje i „střešní rybinu“.

Svůj díl invence do projektu vnesl i Leibnitzův institut pro sladkovodní a vnitrozemské rybářství (LIFEIF). Ti do projektu střešní rybí farmy v Rostlaube zapojili systém mikrobiálních biologických filtrů, které ze znečištěné vody získávají výživné látky pro rostliny v hydroponických skleníkových boxech.

Model „Efektivního městského farmaření“ (Efficient City Farming, ECF), otestovaný na střeše v Rostlaube je dnes schopen zásobovat čerstvými rybami hotely, restaurace a obchody. A co víc, na trhu je k dostání i samotný akvaponický kontejner.

Z boxu s protékající „špinavou“, na živiny bohatou vodou vykukují jednotlivé keříčky rajčat, které se vinou po drátech a přirůstají o dvacet centimetrů týdně. Nicolas Leschke, jeden ze zakladatelů vizionářského projektu, se ale nechce spokojit s málem.

V budově starého pivovaru Schultheiss by chtěl s kolegy vytvořit největší kombinovanou rostlino-rybí městskou farmu na světě. Podle odhadů by měla mít plochu 7000 metrů čtverečních.

 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Kybic:

    Přesně takhle se pěstují ta odporná rajčata bez chuti a bez zápachu prodávaná v řetezcích.

  2. Martin:

    „ta odporná rajčata bez chuti a bez zápachu prodávaná v řetezcích“ se pěstují úplně jinak,viz například dokument s názvem „Nasytíme celý svět/We Feed the World“ z roku 2005 který je ke shlédnutí na youtube

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz | Napalubu.cz