Švýcaři zkouší chov ryb kombinovaný s pěstováním rostlin

Skupina švýcarských nadšenců do městského zemědělství, balkónových a střešních zahrádkářů sdružených v organizaci UrbanFarmers AG, přišla s odvážným konceptem. Střešní zahrada, která by propojila chov ryb s pěstováním rostlin.

Městská farma UrbanFarmers AG ve Švýcarsku je světově ojedinělý projekt. Jeho zakladatel Roman Gaus se rozhodl v praxi vyzkoušet tzv. akvaponii, tedy souběžný chov ryb a pěstování rostlin. foto: UrbanFarmers AG
Městská farma UrbanFarmers AG ve Švýcarsku je světově ojedinělý projekt. Jeho zakladatel Roman Gaus se rozhodl v praxi vyzkoušet tzv. akvaponii, tedy souběžný chov ryb a pěstování rostlin. foto: UrbanFarmers AG

Koncept celého nápadu je přitom prostý: rostliny potřebují hnojivo a živiny, zatímco ryby ocení čistou vodu. Jak se ukázalo, obě věci se přitom dají účelně propojit. Tím, že se v přírodě běžný cyklus toku živin omezí na nejzákladnější prvky, může vzniknout střešní farma, která produkuje i „střešní rybinu“.

Svůj díl invence do projektu vnesl i Leibnitzův institut pro sladkovodní a vnitrozemské rybářství (LIFEIF). Ti do projektu střešní rybí farmy v Rostlaube zapojili systém mikrobiálních biologických filtrů, které ze znečištěné vody získávají výživné látky pro rostliny v hydroponických skleníkových boxech.

Model „Efektivního městského farmaření“ (Efficient City Farming, ECF), otestovaný na střeše v Rostlaube je dnes schopen zásobovat čerstvými rybami hotely, restaurace a obchody. A co víc, na trhu je k dostání i samotný akvaponický kontejner.

Z boxu s protékající „špinavou“, na živiny bohatou vodou vykukují jednotlivé keříčky rajčat, které se vinou po drátech a přirůstají o dvacet centimetrů týdně. Nicolas Leschke, jeden ze zakladatelů vizionářského projektu, se ale nechce spokojit s málem.

V budově starého pivovaru Schultheiss by chtěl s kolegy vytvořit největší kombinovanou rostlino-rybí městskou farmu na světě. Podle odhadů by měla mít plochu 7000 metrů čtverečních.

Sdílet:

5 komentářů: „Švýcaři zkouší chov ryb kombinovaný s pěstováním rostlin

 • 27. 2. 2017 (3.19)
  Permalink

  people of walmart has great inpniratios! the most haphazard print mixes there are! perfect for people like us. minus the sweat stains, c-sections scars and chest hair.

  Reagovat
 • 25. 8. 2014 (16.32)
  Permalink

  Každý má jíst potraviny z místa, kde žije. Já jsem Čech, takže, když si dám chci dát rajčátko tak volím vypěstované na zahrádce, když si chci dát rybičku, tak volím vychovanou taky u nás v ČR, jak třeba tady http://www.rybytabor.cz . Jinak to nemá smysl, akorát do sebe pereme chemii.

  Reagovat
 • 25. 6. 2012 (9.12)
  Permalink

  „ta odporná rajčata bez chuti a bez zápachu prodávaná v řetezcích“ se pěstují úplně jinak,viz například dokument s názvem „Nasytíme celý svět/We Feed the World“ z roku 2005 který je ke shlédnutí na youtube

  Reagovat
 • 8. 6. 2012 (17.14)
  Permalink

  Přesně takhle se pěstují ta odporná rajčata bez chuti a bez zápachu prodávaná v řetezcích.

  Reagovat
  • 26. 8. 2014 (15.12)
   Permalink

   ale prdlajz. Rajčata v supermarketech jsou pěstovaná hydroponicky. Takový drobný detail. Samozřejmě i tady záleží, co přesně do toho budou cpát, ale zase když v tom budou ryby, tak budou trochu limitovaní, protože ty nepřežijou všechno tak, jako kytky.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.