Víceúčelový „vodní park“ v Liupanshui

Evropské i asijské metropole mají mnoho společného. Mimo jiné sdílí i podobnou post-industriální minulost, která zanechává na městech a jejích obyvatelích stopy.

„Park, který mění nelichotivé okolí města na přírodní oázu.“Zdroj: Turenscape
„Park, který mění nelichotivé okolí města na přírodní oázu.“Zdroj: Turenscape

Krajináři z architektonického studia Turenscape se rozhodli jednu takovou jizvu v krajině zahladit, a přetvořili odpudivé městské odkaliště u Liupanshui v mimořádný mokřinný park.

Za návrh projektu obdrželi architekti a krajináři z Turenscape ocenění ASLA v roce 2014, ale samotné dílo bylo realizováno až o rok později. A teprve dnes jde vidět, nakolik došly tvůrčí sny oceněných profesionálů naplnění.

Prostor, dnes zvaný Liupanshui Minghu Wetland Park, se stal skutečně mimořádným příkladem transformace industriální a ekologické zátěže do podoby společenského a rekreačního prostoru. Současně nabízí tolik potřebný prostor pro existenci živočichů a rostlin, který na zastavěné ploše města jen stěží nalézali.

Park Minghu dostává významu slov o svém multifunkčním využití. Není to jen náplast přetažená přes nehezké místo, ale víceúčelový ekologický prvek. Mokřiny jsou přirozeným rozšířením koryta zkanalizované řeky Shuchieng (meliorována v roce 1970), obnovují její břehy včetně porostů. Je toho ale víc.

Místo současně slouží jako důležitý vododržný prvek v krajině. Do přirozeného rozlivu se tu kumuluje voda pohlcená kanalizací během přívalových dešťů, jež by jinak zahlcovala čistírny odpadních vod. Prostor je také chytře rozmístěnou vegetací uzpůsoben k přečišťování zadržené a protékající vody.

Výběr rostlin byl podřízen dvěma účelům: jednak se tu v sušších a vyvýšených partiích sešly květiny okrasné, místního charakteru, které lákají hmyz, a v mokřinách pak rostliny s bohatým kořenovým systémem, které zbavují vodu chemických nečistot. A k tomu všemu se tu nachází ještě malé bludiště pěších chodníků a cyklostezek, to vše na ploše devadesáti hektarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *