V roce 2020 bude IKEA uhlíkově neutrální

Švédská IKEA už několik let úspěšně obhajuje titul největšího světového prodejce nábytku a bytových doplňků. A po celou tu dobu pracuje na svém obrazu „uvědomělé společnosti“, která se v maximální míře snaží o realizaci principů udržitelného hospodaření. Tento chvályhodný cíl by měl do roku 2020 ještě získat na obrátkách.

„Střešní solární elektrárny se do roku 2020 stanou na provozovnách IKEA samozřejmostí." Zdroj: Inhabitat.com
„Střešní solární elektrárny se do roku 2020 stanou na provozovnách IKEA samozřejmostí.“ Zdroj: Inhabitat.com

Čím bude rok 2020 v plánech vedení IKEA významný? Bude důležitým mezníkem, za kterým by již celý proces výroby a prodeje nábytku realizovaný touto společností měl být energeticky soběstačný a nezávislý.

IKEA bude s pomocí větrných a solárních elektráren kompletně zásobovat jednotlivé provozy (často lokálně, s pomocí střešních solárních elektráren a solárních parků na parkovištích). Není to nereálný plán. Už nyní dosahuje téměř 70 % podílu OZE v pokrytí vlastní spotřeby. A bude prý také sázet mnohem více stromů, než kolik jich na nábytek zpracovává.

Tím ale environmentální reklama společnosti IKEA hlásaná do světa nekončí. Počínaje letošním rokem přislíbila totiž výrazné slevy na prodávaný tovar, který v sobě nese potenciál udržitelnosti. Týkat by se to mělo zejména LED žárovek a indukčních vařičů, ale podobné to má být i s prodejem „solárních elektráren“ na klíč.

„Rádi bychom změnili smýšlení našich zákazníků, a v pozitivním slova smyslu ovlivnili jejich výběr,“ říká Mikael Ohlsson, šéfmanažer prodeje. „Chtěli bychom se stát novým hybatelem prodeje ekologických produktů, podporujících udržitelný životní styl.“

Dopad ekologického (a pro zisky společnosti jistě příhodně ekonomického) počínání IKEA není právě malý: ročně totiž projde jejími pobočkami na 776 milionů zákazníků. A na ty všechny společnost cílí.

V rámci svého životní prostředí podporujícího marketingového plánu „People & Planet Positive“ IKEA investovala za léta 2009-2015 více než 1,5 miliardy eur do ekologizace provozů.

A v šesti evropských zemích už osadila 342 000 solárních panelů (27 % z tohoto počtu přímo na provozovnách). „Chtěli bychom našim zákazníkům předat důležité poselství,“ uzavírá Ohlsson. „Když to dokážeme my, zvládnou to i oni, a my jim v tom rádi pomůžeme.“

Reuters

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *