IKEA chce být do roku 2020 energeticky nezávislá

Švédský výrobce nábytku, celosvětově proslulá společnost IKEA, má jasný plán. Do roku 2020 bude celosvětově energeticky nezávislá. Vyrobí tedy víc energie, než spotřebuje. A to s pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Obchodní dům IKEA v americkém státě Minnesota - střecha je pokryta obrovskou solární elektrárnou. foto: IKEA
Obchodní dům IKEA v americkém státě Minnesota – střecha je pokryta obrovskou solární elektrárnou. foto: IKEA

O ambiciózním plánu společnosti IKEA stát se do roku 2020 energeticky nezávislou společností se rozepsal její „Chief Sustainability Officer“ Steve Howard. CSO je novou moderní funkcí vedle zavedených zkratek jako CTO, CFO nebo CEO. Značí člověka, který má v korporacích na starosti celkové strategie udržitelnosti.

Howard píše, že IKEA si do roku 2015 vyhradila celkem 1,5 mld. euro pro investice do obnovitelných zdrojů. Z toho se jí dosud (do konce roku 2013) podařilo investovat do více než 342 000 solárních panelů na obchodech IKEA a dalších budovách po celém světě. Dále firma investovala do 126 větrných turbín v šesti zemích.

V domovském Švédsku je IKEA dokonce tak daleko, že za 12-18 měsíců už bude využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů energie. Zrovna ve Švédsku to není zas až takový problém, protože samotná země si v roce 2005 vytyčila cíl stát se nezávislá na fosilních palivech.

Už tehdy se ale přibližně polovina elektřiny vyráběla ve vodních elektrárnách. A druhá polovina v jaderných. IKEA hodlá do budoucna primárně investovat do slunce a větru. „Milujeme slunce a vítr. V přírodě je dostatek energie a my ji hodláme využít k posílení našeho byznysu,“ píše doslova Howard.

Důvod je nasnadě: ceny energie mají dál růst, což se pochopitelně podepíše i na výkonnosti a efektivně podniků. Jak regionálních, tak světových. Kdo se připraví už dnes, v budoucnosti bude konkurenceschopnější. Švédové myslí na budoucnost a svůj podnik zjevně vedou správným směrem.

environmentalleader.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *