Spuštěn globální atlas obnovitelných zdrojů energie

Na adrese www.irena.org/GlobalAtlas spustila Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii globální atlas obnovitelných zdrojů energie. Atlas je spojením mnoha různých mapových a datových podkladů díky který si můžete na celé planetě zobrazit např. nejvhodnější místa pro solární elektrárnu nebo větrné turbíny.

Atlas obnovitelných zdrojů Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENE)
Atlas obnovitelných zdrojů Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENE)

Kromě informací o místech s největšími rychlostmi větru nebo nejvyšším slunečním zářením ale atlas dokáže zobrazit i lokální energetickou infrastrukturu (tj. elektrické rozvody), informace o opatřeních týkajících se obnovitelných zdrojů k jednotlivým zemím a další užitečné informace.

Zájemcům o rozvoj obnovitelných zdrojů energie v té které oblasti může atlas pomoct v samotné úvodní fázi – při rozhodování kde jsou dostatečné zdroje a vhodné podmínky pro takovou stavbu.

Přímo se dnes na tvorbě atlasu podíli 22 zemí. Další by se měly podle Adnana Z. Amina, ředitele Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii, připojit během následujících měsíců.

Tento atlas není jediný, který se problematikou obnovitelných zdrojů zabývá. Už dříve například společnost Google přidala solární mapy pro aplikaci Google Earth. Ostatně, i Google se na projektu atlasu podílí.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *