LED žárovky válcují trh. IKEA zbrojí

Prodej klasických v Evropské unii skončil. Není proto divu, že i obchodní domy se rozhodly jít cestou moderních LED technologií. Tento typ spotřebuje o 85 % méně energie než běžné žárovky a vydrží až 20 let. V současné době účty za elektřinu neustále rostou a čtvrtinu až pětinu nákladů za elektřinu v domácnosti pochází právě z osvětlení.

Stolní LED lampa Stranne. Jeden z mnoha typů LED osvětlení v nabídce IKEA. foto: IKEA
Stolní LED lampa Stranne. Jeden z mnoha typů LED osvětlení v nabídce IKEA. foto: IKEA

Do roku 2016 plánuje IKEA vyměnit svůj kompletní sortiment osvětlení, v nabídce pak budou pouze a svítidla. Podle Steva Howarda, vrchního poradce pro udržitelnost IKEA Group, je cílem pomoci lidem k udržitelnému způsobu bydlení, nižším účtům za elektřinu. I proto IKEA nabídne LED žárovky pravděpodobně za velmi výhodné ceny.

„Světelné LED diody znamenají revoluci v osvětlení. LED žárovka spotřebuje mnohem méně energie než běžná žárovka a v oblasti designu svítidel nabízí úplně nové možnosti,“ vysvětluje Howard a dodává: „Uděláme všechno pro to, aby naše ceny LED žárovek byly nejnižší na trhu.“

Obchodní domy IKEA samozřejmě půjdou samy příkladem – více jak milion jejich světelných zdrojů po celém světě bude vyměněn za LED žárovky a další efektivní osvětlení. U milionu žárovek je přitom úspora emisí CO2 stejná jako kolik vyprodukuje 6 700 aut nebo absorbuje 17 milionů stromů za rok.

Vzhledem k tomu, že budovy IKEA využívají energii ze slunce a větru, je možné, že se podaří dosáhnout i stavu, kdy bude všechna energie spotřebovaná v těchto obchodech jen z obnovitelných zdrojů.

LED žárovky okamžitě rozsvěcují a vydávají příjemné, teplé světlo. Přitom se však nezahřívají a ani neobsahují rtuť.

Nevýhodou je ale jejich vyšší pořizovací cena (kvalitní LED žárovky stojí od 500 Kč proti obyčejné žárovce doslova za pár korun), a tak se tyto světelné zdroje hodí všude tam, kde se svítí často nebo dlouho.

Nejen IKEA, ale také firmy jako Starbucks, Walmart, Target či Marriott se rozhodly vsadit na LED systémy, které přináší úsporu v nákladech na energii i co se týká údržby.

Vždyť zatímco 10 hodin svícení klasické 100W žárovky stojí až několik korun, u ekvivalentní LED žárovky je to jen obvykle jen pár desítek haléřů. Češi svítí průměrně 5 hodin denně, což už za rok udělá významný rozdíl – tím se vyšší pořizovací cena rychle vrátí zpět.

I podle odborníků je naprosto zbytečné šetřit a koupit si levné LED svítidlo (obvykle z Číny). právě jejich vinou je veřejnost k tomuto druhu osvětlení skeptická.

Zrovna 9. října pak technologie LED osvětlení oslavila půl století od doby, kdy tehdy třiatřicetiletý vědec Nick Holonyak vyvinul „dokonalé svítidlo“, kde je světlem samotný proud, -první diodu vyzařující viditelné světlo. Technologie se postupně masově rozšířila.

„LED technologie jsou dnes doslova všude,“ říká Mary Beth Gottiová ze vzdělávacího institutu GE Lighting Institute v komplexu Nela Park v Ohiu. LED diody jsou ve výtazích, na obrazovkách sportovních stadionů, na displejích mobilů, smartphonů, tabletů a televizí, používají se již i u venkovního osvětlení a podobně.

tisková zpráva

2 komentáře: „LED žárovky válcují trh. IKEA zbrojí

  • 23. 10. 2012 (13.15)
    Trvalý odkaz

    Nějak mi to vyčíslení úspor pokulhává, protože již dnes se v IKEA, McDonaldu apod. svítí pomocí úsporných žárovek a při přechodu na LED osvětlení by tam nebyla úspora skoro znát, vzhledem k tomu, že účinnost obou druhů je téměř stejná /v řádu procent/.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *