Kniha, která potěší i ty kdo neumějí číst

Společné úsilí dvou institucí, vědeckých pracovišť University of Virginia a Mc Gill University, přineslo úspěch v podobě originální čtenářské soupravy, která může směle aspirovat na post té nejdůležitější knihy budoucnosti. Svým čtenářům totiž doslova zachraňuje život.

"Kniha, jejíž listy vyčístí i vodu z kaluže." foto: DDB New York
„Kniha, jejíž listy vyčístí i vodu z kaluže.“ foto: DDB New York

Kniha v pevných deskách nezaujme jen podivnou barvou papíru a dvojitými, jakoby slepenými listy. Ani obsah – informace, které se vztahují k čistotě vody, nebezpečí přenosu chorob vodou z neověřených přírodních zdrojů či praktických hygienických opatření v několika jazycích, se nezdá být až tak mimořádný.

To, co činí tuto třicetistránkovou knížečku skutečně zajímavou, je její druhá funkce. Každý z dvoulistů je totiž možné využít jako praktický filtr, který z vody odstraňuje bakterie a nejrůznější závadné látky.

Pitná kniha je výsledkem práce týmu, který vedla chemička Theresa Dankovich. Jeden každý dvoulist může filtrovat vodu až třicet dní, takže celá kniha by mohla garantovat až čtyři roky bezpečného přístupu k vodě v místech, kde je o doušek zdravotně nezávadného pitiva nouze.

„Kouzelné“ tištěné filtry obsahují stříbrné nanočástice, které aktivně v roztoku vyhledávají bakterie cholery, tyfu nebo Eserichia coli.

Přefiltrovaná voda, z kaluže, potoka kde se pere prádlo, nebo studny nejistých kvalit, pak odpovídá kvalitou standardu běžné stolní vody, kterou si z kohoutku natočíte kdekoliv v USA.

Ročně až 3,4 milionu lidí zemře na následky otrav a infekcí, způsobených závadnou vodou. Mezi nejkritičtější/ nejohroženější oblasti přitom patří už tradičně Afrika, a také řada regionů v jihovýchodní Asii.

Kniha, která podle testů dokáže odfiltrovat 99,99 % přítomných bakterií, se přitom používá stejně snadno, jako kávový filtr. Jak říká Dankovichová: „Filtry z Pitné knihy představují revolucí v čištění vody. Přitom jejich výroba stojí pár centů, takže je to určitě ta nejlevnější varianta na trhu.“

Jeden myslel na “Kniha, která potěší i ty kdo neumějí číst

  • 16. 5. 2014 (8.27)
    Trvalý odkaz

    len by ma zaujimalo ako odfiltruje tato voda dusicnany a dusitany vo vode…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *