Voda – je opravdu inteligentní?

Voda je základ života. Látka, která zabírá 71 % povrchu země, zároveň tvoří 70 % lidského těla a až 90 % těla rostlin. Voda je pro život na zemi nepostradatelná, stejně jako pro dobré zdraví každého člověka. Japonský vědec tvrdí, že voda je inteligentní. A překvapivě není sám.

Sklenice vody - může mít voda, pralátka vesmíru, jakousi formu ingeligence? Jde o živý organismus? foto: Ekologické bydlení
Sklenice vody - může mít voda, pralátka vesmíru, jakousi formu ingeligence? Jde o živý organismus? foto: Ekologické bydlení

Na počátku 21. století je voda jedním z nejohroženějších přírodních zdrojů. Zatímco průmysl se obává nedostatku levné ropy, voda je dlouhodobě opomíjena. Přitom kvalitní pitná voda je na některých místech naší planety nedostatkové zboží.

Kromě toho se dnes pomalu začíná měnit pohled na vodu jako takovou. Až do konce 20. století šlo o jednoduchou – až překvapivě jednoduchou – chemickou sloučeninu. Jenže faktem je, že ani dnešní věda nedokáže řadu vlastností vody vysvětlit (např. proč má voda při +4 °C nejvyšší hustotu). Objevují se proto okrajové, ale velmi zajímavé teorie, které pomalu pronikají do hlavního proudu.

Živá voda?

Japonský vědec Masaru Emoto už léta tvrdí, že prokázal schopnost vody ukládat informace, které na ni působí. Zviditelňuje je s pomocí fotografií krystalů zmražené vody. Své teorie v praxi dokazuje jednoduchým pokusem.

Naplní tři skleničky vodou. Na jednu z nich mluví sprostě, nadává jí. Druhé neříká nic. Třetí skleničce děkuje. Po několika dnech je voda v první sklenici zkažená, druhá se začíná kazit, zatímco třetí sklenice vody, které Emoto děkoval, je zcela v pořádku.

Emoto také zkoumá jak na vodu působí hudba. Voda si totiž podle něj hudbu pamatuje. Ledové krystalky pak pod mikroskopem odrážejí druh hudby. Např. Mozart, Beethoven a podobní vytvářejí nádherné symetrické krystalky, zatímco moderní heavy-metal nesouměrné, nehezké podivnosti.

Emoto přiznává, že je ve svém výzkumu teprve na začátku a že teprve začíná nabízet své poznatky různým dalším vědcům po celém světě. Ti je samozřejmě nejčastěji odmítají. Jen málokdo totiž dokáže být skutečným vědcem a otevřít svou mysl novým možnostem.

Homeopatie a léčivé účinky vody

S paměťovým efektem vody pracuje také homeopatie. Ta je založena na tom, že voda si dokáže pamatovat léčivé účinky zředěných látek. Takže i velmi malá koncentrace látek pak může mít léčivé účinky.

Kvalita vody

Velkou pozornost věnují vodě v Rusku. Jurij Rachmanin, místopředseda ruské akademie přírodních věd, se výzkumu vody věnuje dlouhodobě. Protože byl Sovětský svaz dlouhodobě odříznut od západní vědy, nebáli se tamní vědci přicházet s velmi originálními teoriemi zcela mimo hlavní proud.

Díky tomu je dnes výzkum vody v Rusku ve velmi pokročilém stádiu. Jedním z těchto výzkumníků je i Vitold Bakhir, který zkonstruoval efektivní čističku vody nazývanou Stel. Vyrábí ji dnes v tisících kusů ročně a prodává např. do nemocnic.

Také v Rakousku žijící Johann Grander vymyslel speciální zařízení pro „revitalizaci“ a „energetizaci“ vody. Nikdo neví jak přesně zařízení funguje, a on toto tajemství samozřejmě nikomu neprozradí. Jisté ale je, že jeho zařízení funguje. Vody, který projde Granderovým filtrem je výrazně kvalitnější.

Pitný režim

Jeden čas nás média doslova bombardovala doporučeními kolik má vlastně člověk vypít denně litrů vody. V létě klidně přes 2 litry, v zimě méně. Dostali jsme rozkazem: pijte! Nejlépe slazené limonády, různé přichucované minerální vody, balené vody a podobně. Pijte víc, nakupujte víc, budete zdravější.

Jenže se ukázalo, že zvýšená konzumace vody k lepšímu zdraví prostě a jednoduše nepřispívá. Balená voda je často vyhlašována za největší podvod na spotřebitelích – ať už je na etiketě napsáno cokoliv, je balená voda vždy v podstatě jen voda stočená z kohoutku do lahve, prodávaná za 300x vyšší cenu.

Poučení je tedy jednoduché: pijte, když máte žízeň! Pijte čistou vodu z vodovodu, případně pramenitou vodu, vodu ze studánek a přírodních pramenů. Kdo se rozhodne vyzkoušet půst, měl by pít pouze čistou vodu, případně dokonce destilovanou vodu.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.