Seattle otevírá první městskou pěstírnu hub

Propojit prvky „fair-trade“ obchodu s kávou, recyklací kuchyňského odpadu a současně zemědělství v městském prostředí se zdá možná trochu komplikovaný úkol. Ale namísto možných problémů viděli v takovém projektu udržitelného hospodaření architekti ze studia Olson Kundig výzvu. Společně s týmem návrhářů CityLab7 se jim podařilo ze starého obchodu s hudebninami, zapadlého v uličkách Seattlu, vytvořit první městskou houbovou farmu.

Elegantní způsob, jak si přijít na dva metráky hub s každou sklizní, a zároveň se zbavit části kuchyňského odpadu. Zdroj:OlsonKundig
Elegantní způsob, jak si přijít na dva metráky hub s každou sklizní, a zároveň se zbavit části kuchyňského odpadu. Zdroj:OlsonKundig

Krámek na historickém náměstí Pioneer Square, kde dříve byly k dostání hudební nástroje a CD, už léta nesloužil svému účelu. Díky odvážnému pilotnímu projektu dvou skupin architektů však získal novou tvář.

Nyní slouží jako ukázkový objekt městského udržitelného farmaření. Pěstují se zde hlívy ústřičné. Jako růstový substrát přitom slouží kompost vyrobený z kávové sedliny.

Experimentální houbařská farma je úžasnou ukázkou toho, jak lze na malém prostoru vyrábět potraviny, které nemusí do vaší kuchyně cestovat přes půlku světa. V překližkovém boxu je tu instalováno přes dvě stě vaků, ze kterých vykukují hlavičky hlív.

Co víc, zbavit se kuchyňského odpadu, tedy „lógru“ z kávy, a přeměnit ho na živnou půdu, je hezkou ukázkou koloběhu materiálů a recyklace.

olsonkundigarchitects.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *