Elektronické zařízení kontrolující kvalitu vody

Nedostatek čisté je celosvětový problém, který trápí milióny lidí. Platí to především pro chudé části Jižní Ameriky, a . V mnoha případech je vody dostatek, ale pro svou kvalitu je nepoužitelná. Paradoxem je, že existuje levné řešení, jak čistit vodu, ale do teď neexistoval levný způsob jak zjistit, zda je voda čistá či nikoli.  
zařízení pro kontrolu vody

Vodu lze čistit velice jednoduchým způsobem. Čištěnou vodu nalijeme do klasických , uzavřeme ji a necháme ji položenou na přímém . a ultrafialové paprsky již udělají svou práci. Tato je známa pod jménem SODIS (solární dezinfekce vody v plastových lahvích) a likviduje až 99,9% bakterií a virů.

Bohužel do nedávna byl problém zjistit, zda je voda již pitná či nikoli. To naštěstí už neplatí. Studenti Chin Jung Cheng, Charlie Matlack, Penny Huang a Jacqueline Linnes z University of Washington vyvinuli jednoduché a levné zařízení, které dokáže zjistit, zda je voda již bez bakterií a virů.

Přístroj v ceně několika dolarů má tvar malé krabičky, která se umisťuje na plastovou láhev. Zařízení funguje na principu jakéhosi naprogramovaného , který spočítá, kolik prošlo přes plastovou láhev. Pokud zařízení zjistí, že bylo již dostatek, indikuje světelným signálem použitelnost vody.

Práva a exkluzivní licenci již zakoupila bolívijská firma Fundación SODIS, která má v úmyslu zařízení v nejbližší době vyrábět. Je to logické, protože Jižní Amerika je jednou z oblastí, kterou trápí akutní nedostatek nezávadné vody.

Jak jde na tomto příkladu vidět, za člověkem nemusí stát ohromný kapitál ani špičkové vědecké kapacity, aby přišel s nápadem, který může pomoci změnit svět k lepšímu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *