Na co se zaměřit při výběru kvalitního systému pro solární ohřev vody

Solární ohřev vody může domácnosti v rodinném domě ročně ušetřit tisíce korun na nákladech za energie. Na druhou stranu špatně navržený či nekvalitní systém se může stát pastí na peníze. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik rad, na co se při výběru této technologie zaměřit, aby vám slunce pomáhalo a šetřilo náklady na teplou vodu.

Instalace solárního systému pro ohřev vody na střechu rodinného domu. foto: ENBRA
Instalace solárního systému pro ohřev vody na střechu rodinného domu. foto: ENBRA

Správná volba solárního kolektoru

Termické solární systémy ohřevu vody zpravidla používají vakuové či atmosférické kolektory. Nelze obecně říci, který z nich je výhodnější.

„Oproti atmosférickým kolektorům dokážou vakuové kolektory vzhledem ke svým nižším tepelným ztrátám pracovat efektivněji při chladnějších povětrnostních podmínkách. Naopak atmosférické kolektory jsou právě díky své vyšší tepelné ztrátě odolnější proti námraze krycího skla nebo přetrvávající sněhové pokrývce, která by mohla absorbér v zimním období zastiňovat,“ popisuje výhody jednotlivých typů solárních kolektorů Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá prodejem a instalací otopné techniky.

Vzhledem k příznivější ceně lidé většinou volí kolektory atmosférické. Dražší trubicové vakuové kolektory je však nutné nakupovat obezřetněji.

„Pokud se někdo rozhodne pro účinnější trubicové vakuové kolektory, doporučuji volit výhradně vysoce kvalitní typy, které mají odolné zasklení a nedochází u nich k brzkému snižování účinnosti vlivem ztráty vakua,“ doplnil Zabloudil.

Klíčová je dobrá regulace

Při koupi solárního ohřevu vody jsou důležité nejen parametry kolektoru a zásobníku, ale také kvalita regulace celého systému.

„Solární systém by měl obsahovat uživatelsky přívětivý regulátor, s grafickým zobrazením všech důležitých parametrů celého systému. A měl by také uživateli poskytnout představu o množství solární energie, které mu systém za určité období dodal,“ sdělil Ivo Zabloudil.

„U tlakových systémů by pak měl regulátor umět omezit případné přehřívání systému například v situacích, kdy jejich uživatel odjede na dovolenou. V neposlední řadě by pak u běžných zásobníků mělo být standardem zabezpečení ochrany proti bakterii legionelle,“ dodal Zabloudil.

Směšovací armatura zabrání opaření

Zejména tlakové systémy pro solární ohřev vody se v létě často potýkají s přebytky tepla. Snadno se tak stane, že teplota vody v zásobníku je příliš vysoká a mohla by obyvatele domu opařit. Kvalitní solární systém proto obsahuje směšovací armaturu, která se stará o to, aby teplota vody nedosáhla příliš vysokých hodnot.

Směšovací armatura by měla být standardní součástí systému. Na její existenci a parametry se proto zeptejte dodavatele, a pokud ji vámi vyhlédnutý systém neobsahuje, zvažte ještě raději jiný.

O kvalitě vypovídají normy a certifikace

Solární kolektor musí odpovídat normě ČSN EN 12975, což by mělo být uvedeno v jeho dokumentaci. Žádné jiné zkoušky a certifikace česká legislativa nepředepisuje. Pokud však prodejce doloží další doklady o výkonových či spolehlivostních zkouškách, tím lépe. Kvalitní kolektor poznáte také podle evropské certifikace kvality Solar Keymark.

Její vlastnictví dokládá, že dané zařízení má garantovanou účinnost a má dlouhodobě vysoké výkonové parametry. Důležitá je také záruka. Standardem by v případě solárních kolektorů mělo být 5 let.

tisková zpráva

4 komentáře: „Na co se zaměřit při výběru kvalitního systému pro solární ohřev vody

  • 20. 1. 2015 (7.49)
    Trvalý odkaz

    Pokud se zajímáte o solární ohřev vody, doporučuji Vám shlédnout naše reference. Mezi firmami jsme špička. Dodáváme kvalitní, evropské produkty. Pro zákazníky zajišťujeme: Návrh, dopravu a Projekt ZDARMA. Více na www. stránkách:http://solarnisystemynaohrevvody.cz/

    Reagovat
  • 7. 7. 2014 (9.25)
    Trvalý odkaz

    Autor článku, podle mého, nezmínil to hlavní, zjistit si jaký využitelný výkon – úsporu daný systém přinese. Nestačí jen vynásobit plochu udávaným výkonem protože s největší pravděpodobností veškerý výkon nevyužijeme, třeba letní přebytky. Doporučuji nespoléhat se ani na údaj od dodavatele, nejednou jsem se setkal se zkreslením výpočtu, naposledy skoro šestinásobně! Prodejci také často ve vlastním zájmu prodat, solární systémy poddimenzují, aby byl co nejlevnější. Přesto vám budou tvrdit, že takovým systémem není problém i topit. Pozor bych si také dával na nákup přes různé eshopy, kde ani nevíte, kdo za prodejem stojí a zda věci vůbec rozumí. Pokud se chcete pobavit, přečtete si jak dopadl známý, Skvělej solární systém – http://www.prozname.cz/blog/Post/668/Skv%C4%9Blej-sol%C3%A1rn%C3%AD-syst%C3%A9m

    Autor článku rozděluje termické solární kolektory podle způsobu izolace. Ta výkon solárních kolektorů limituje protože s narůstajícím rozdílem mezi teplotou v kolektoru a okolím narůstá i tepelná ztráta do okolí. Dnes je ale možné veškerý tepelný výkon z panelu odčerpat a tím zabránit ohřívání kolektoru. Teplota absorbéru pak není vyšší než teplota okolí nepotřebuje tudíž už žádnou izolaci. EnergyPanel v takovém případě, kdy je zbaven skla i izolace je pak nejen velmi lehký, ale i velmi výkonný. Navíc, pokud je panel v tomto případě chladnější než okolí, odebírá teplo i z něj, může tedy získávat teplo i bez slunečního záření a jediný EnergyPanel 170 x 80 x 2,5 cm stačí na ohřev 300 litrů vody na 55°C bez ohledu na počasí, 335 dnů v roce, potřebuje však nutně k odčerpávání tepla termodynamickou jednotku. Těch je k dispozici celá řada a je tedy možnost volby podle konkrétní situace, požadavku investora. http://www.prozname.cz/ss

    Reagovat
  • 3. 7. 2014 (18.06)
    Trvalý odkaz

    Na kolik stupňů ohřívají vodu tyto klasické systémy v ilustraci? Mám už delší dobu v hlavě nápad na zrealizování ohřívače se soustředěním paprsků pomocí paraboly, zatím to vázne na sestrojení spolehlivého outdoor sledovače slunce. http://www.youtube.com/watch?v=o-eFwiraVv8

    Reagovat
    • 10. 7. 2014 (10.27)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den,
      již delší dobu se s kamarádem elektrotechnikem zabýváme stejnou myšlenkou a chci vyzkoušet na staré parabole. Po diskusi jsme dšli k závěru, že lze jít pouze cestou softwaru s dráhou slunce. Pokud máte zájem můžeme rozvést diskusi. Křen Vl.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *