Řekové zatopí znečištěnému ovzduší elektřinou zdarma

Topit v kamnech úplně vším co vám přijde pod ruku není ten nejšťastnější nápad. Zatímco v Čechách doprovází typický zápach spálené gumy a štiplavý dým v ovzduší některé venkovské regiony, kde to ještě obyvatelům nedošlo, povětšinou už u nás na tento problém nenarážíme v takové míře jako dříve. V ekonomickou krizí sužovaném Řecku je však situace jiná.

Soluňská metropole nebo Atény nejsou právě městy, kde by se lidé připravovali na zimu. Zdroj: Radomír Dohnal
Soluňská metropole nebo Atény nejsou právě městy, kde by se lidé připravovali na zimu. Zdroj: Radomír Dohnal

Sluncem prozářené modrobílé Řecko, jak jej známe z letáků cestovních kanceláří, si obvykle pod sněhovou pokrývkou moc představit nedokážeme. I když se Aténám nebo Soluni sníh díky přímořskému klimatu spíše vyhýbá, zimu si tu užívají pořádnou.

A protože stávající ceny elektřiny nenahrávají ořezanému rozpočtu řady domácností, vzpomněli si s příchodem mrazů rázem Řekové „kde nechal kominík díru“.

Tisíce řeckých domácností na předměstích začalo už předloni s příchodem listopadu s topnou sezónou a pokračují v ní ve vydatné míře i letos. Ovzduší nad ránem tu připomíná hustou šedivou polévku. Hygienici zaznamenávají běžně překročení zdravotní normy 150 miligramů prachových polétavých částic na kubický metr.

Obyvatelé velkých měst, v rámci úspor rozpočtu, se totiž neobtěžují s nákupem dřeva nebo uhlí, nebo jakéhokoliv certifikovaného paliva, a pálí prý cokoliv schopného hoření.

Dýchatelnost v takových oblastech je napováženou. Vzduch tu obsahuje výrazně koncentrované podíly oxidů síry, oxidu uhelnatého i řady karcinogenních látek. Zatímco v roce 2010 se ještě Řekové mohli těšit aspoň z „čistého ovzduší“, ke kterému paradoxně přispěly důsledky ekonomické krize vedoucí k maximálnímu omezení automobilové dopravy ve městech, protože nebylo na benzin a naftu, letos se jim už dýchá hůře.

Starostové velkých měst, podporováni i ministerstvem zdravotnictví, dospěli v rámci hledání řešení této krize k zajímavému výsledku. Domácnosti, které stojí na nižších příčkách průměrných příjmů a mají přitom registrované elektrické vytápění, budou mít možnost v kritických dnech topit elektřinou zdarma.

V praxi by to mělo vypadat tak, že když teplota poklesne k určité hranici/zvýší se lokální znečištění ovzduší nad mezní hodnotu, bude elektřina na otop po dva následující dny zadarmo. Otázkou je, zda bude tento model, který je již připraven v tomto roce k realizaci, v praxi fungovat.

2 komentáře: „Řekové zatopí znečištěnému ovzduší elektřinou zdarma

 • 7. 1. 2014 (10.32)
  Trvalý odkaz

  Upřímně, nevím jestli jste poslední dobou někdy vyrazil do menších měst ČR, ale je to to samé. Lidé čekají až nastane tma a pak „přiloží“. Nedávno jsem projížděl Ostroměří u Hořic (což není až tak malé město) a i v autě byl ten puch neskutečný. Ti lidé museli topit pneumatikami nebo aspoň hnědým s blbě nastaveným kotlem. Je to masakr i u nás…

  Reagovat
  • 7. 1. 2014 (14.38)
   Trvalý odkaz

   Byl jsem v sobotu ve Vonoklasech. Páchlo to tam děsně.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *