Malý domek ze Slovenska zaujal celý svět

Vždycky potěší přečíst si na zahraničním zpravodajském webu zprávu z domova, případně sousedské ciziny. Například slovenské architektonické studio JRKVC se momentálně vyhřívá na poli mezinárodní mediální slávy za svůj mimořádný projekt rodinného domu „IST Family House“. Přitom, jak připouštějí sami tvůrci návrhu, někdy stačí pro moderní domy vycházet ze starých a osvědčených postupů.

„Lidová architektura a její novodobé ztvárnění. Jednoduchost a kontakt s přírodou.“ foto: (c) Peter Jurkovič
„Lidová architektura a její novodobé ztvárnění. Jednoduchost a kontakt s přírodou.“ foto: (c) Peter Jurkovič

Ne vždy totiž „větší“ znamená nutně lepší. Menší formát oken zlepší izolační schopnosti vnější obálky, skromnější prostorové dispozice a jednodušší členění objektu usnadní vytápění, využití lokálních materiálů sníží uhlíkovou stopu spojenou s dopravou staviva na minimum, a ekologické bydlení je na světě. Vyrostlo v roce 2013 v Čunovu na Slovensku, a nadmíru splňuje vložená očekávání.

Technologicky je domek velmi jednoduchý,“ říká architekt Peter Jurkovič. „Lehká dřevěná konstrukce je doplněná o masivní litou betonovou podlahu s integrovaným vytápěním. Ale v zásadě je tahle jednoduchost odpovědí na dané zadání.“ Rodinný domek má sedlovou střechu, částečně obyvatelné podkroví a jinak skromný půdorys je kompenzovaný širokým prosklením, ústícím do zahrady.

Jak tedy takové jednoduché zadání vypadá? „Chci bydlet v malém domě, na malém pozemku, za rozumné peníze. Rozpočet stavby do 75 000 euro (cca 2 060 000 Kč),“ vzpomíná Jurkovič. „V hlavě mi neustále rezonuje vzpomínka na léto a venkov. Je vůbec možné recyklovat typologii, tvarosloví a dekorativnost slovenské lidové architektury?“

Odpověď prý nalézá při listování v knize o Slovenské lidové architektuře. „Ta je typická tím, že se přizpůsobuje svému prostředí. Nikdy nebojuje s přírodou, ale stává se její součástí“ Výsledek uchvacuje svou jednoduchostí a účelností, a přitom nápaditým designem. Pětaosmdesát metrů čtverečních obytné plochy totiž úplně stačí.

ArchDaily.com

Jeden myslel na “Malý domek ze Slovenska zaujal celý svět

  • 12. 9. 2014 (8.38)
    Trvalý odkaz

    Paráda…kontakt s přírodou v satelitu na 300m2 pozemku…je to jak lejno na pískovišti

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *