Indická metropole Agra se stane městem zasvěceným slunci

Indické město Agra, které ve světě proslulo chrámem Tádž Mahal, se má stát prvním solárním městem na indickém subkontinentu. Inovativní technologie si tu podle slov ministra pro nové a obnovitelné zdroje energie mají podávat ruku s moderním designem. Agra, město zařazené do sítě UNESCO, se má doslova rozzářit sluncem.

Světoznámá památka UNESCO, a hluboký obdiv místních vůči tradiční kultuře - to jsou motory, které rozhýbaly město k přechodu na sluneční energii. foto: Dhirad, wikipedia, Creative Commons 2.5 Generic
Světoznámá památka UNESCO, a hluboký obdiv místních vůči tradiční kultuře – to jsou motory, které rozhýbaly město k přechodu na sluneční energii. foto: Dhirad, wikipedia, Creative Commons 2.5 Generic

Ministerstvo představilo plán na výstavbu řady solárních zařízení o kapacitě 2000 kWp (2 MW), které mají pokrýt desetinu spotřeby elektřiny ve městě. Agra má být v budoucnu průběžně zásobována čtyřmi a půl miliony litrů vody ohřáté slunečními paprsky, na nočních ulicích by mělo zazářit 6400 solárních lamp, a dopravu by mělo pod taktovkou energie Slunce řídit dvacet světelných křižovatek. Plánuje se ale i na úrovni interiérů, a hovoří se o 4600 slunečních vařičích, instalovaných do městských bytů.

Celkový rozpočet na vytvoření „prvního indického solárního města“ by se měl vyšplhat na jedno sto milionu dolarů. Není bez zajímavosti, že vláda zaplatí z této částky jen 27 %, o zbytek se prý ochotně rozdělí soukromý sektor.

Instalace obnovitelných zdrojů energie je ale jen polovinou úspěchu. Přibližně stejné náklady, jako si vyžádají konstrukce solárních panelů a solárně-termálních kolektorů, totiž chtějí obyvatel Agry vložit do inovativních technologií energetických úspor.

Indové v Agře sázejí na to, že si na sebe úspory sami vydělají. Přibližně 30 % úspor by mělo být dosaženo právě přechodem na nový, solární systém vytápění, a dalších 35 % pak instalací úsporných žárovek v domácnostech.

Nemalý podíl tu sehrají i nové klimatizační systémy a chladící jednotky ledniček. Přerod města se tedy skutečně nebude odehrávat jen navenek, ale i uvnitř domů, bytů a kanceláří po celé Agře.

Indická energetická pětiletka státu Uttarpradéš se s těmito plány kryje. Federativní stát hodlá do roku 2016 dosáhnout solární instalované kapacity 1172 MW, přičemž jen město Agra my mělo do roku 2017 samo generovat na 500 MW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *