Karibské země přecházejí na zkapalněný zemní plyn

Jeden z tropických rájů na Zemi, ostrov Jamajka, je do značné míry závislý na dovozu energie. Třináct procent obratu HDP padne každoročně na import paliv a uhlí, které navíc poškozují zdejší životní prostředí. To se má ale v dohledné době změnit. Počínaje lednem 2012 přechází jamajský ostrov na zkapalněný zemní plyn. Z nabízených energetických strategií si zvolili vládní představitelé právě tuto jako ekonomicky nejpřínosnější.

Čerpací stanice na zkapalněný zemní plyn by brzy měly vyrůst po celém karibském ostrově. Zdroj: WikkimediaCommons

Snaha omezit svou závislost na dovozu paliv je Jamajce vlastní již od roku 2001, kdy podepsala memorandum o „Upřednostnění dovozu paliv z karibské oblasti“. To padlo v roce 2006, a tak se společně s ostrovy Trinidad a Tobago rozhodli udělat další krok směrem k udržitelným principům, a vydat se směrem obnovitelných zdrojů energie.

Od roku 2009 Jamajka pracuje na plánu diverzifikace zdrojů energie. Ve snaze posoudit prospěšnost jednotlivých cest, kterými se za energetickou nezávislostí vydat, založila i zvláštní odbor pro Regulace spotřeby (OUR).

OUR předložil v roce 2010 plán, který shrnoval tři scénáře: volba zemního plynu jako primárního zdroje paliva, možnost rozšíření dovozu uhlí doplněná o zemní plyn, a varianta „ponechat vše ve starých kolejích“, s využitím dovozu ropných paliv.

Miliardové propočty vývoje situace do roku 2030 byly poměrně jasné: 8,18 miliard dolarů při zachování stávajícího přístupu oproti 5,77 miliardám při volbě zemního plynu.

Pro zkapalněný zemní plyn nehovořily jen ekonomické ukazatele, ale také relativně nízká škodlivost vůči životnímu prostředí. Strategie Jamajky tak získala jasné obrysy.

Pokud jde o ostatní alternativní zdroje, Jamajka prozatím nesází na kartu větrných a solárních elektráren. Při setrvalém ekonomickém růstu by chtěli zkapalněným zemním plynem pokrýt 42 % energetického rozpočtu, zatímco do budoucna se budou podílet solární panely jen pěti procenty, i když ani tuto cestu vládní představitelé Jamajky do budoucna nevylučují.

Cesta energetické nezávislosti láká také ostatní karibské země, i když preference obnovitelných zdrojů je zde vyšší. Zkapalněný zemní plyn hraje prim i v Dominikánské republice, kde se Jamajka inspirovala.

Jamajčané budou nyní otevírat první těžební terminál, který bude zemní plyn těžit a zpracovávat. Jeho startovní kapacita bude přibližně 800 000 tun ročně, a měla by pokrýt důležitá průmyslová odvětví výroby bauxitu a hliníku, a navíc energetické požadavky sektoru státních služeb.

Hlavními partnery zapojenými do projektu se staly společnosti Veřejných služeb (JPS), Energetických partnerů (JEP) a zejména společnost Jamalco, která vede výrobu bauxitu a hliníku, a z úspor přechodu na místní levnější zdroj paliv bude těžit nejvíce. Počáteční velká investice prý Jamajčany neděsí, a jsou rádi, že se země vydává cestou energetické soběstačnosti.

worldwatch.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *