Splněný americký sen „zeleného“ města

V době, kdy rostoucí městské aglomerace vyžadují stále větší přísun energie, snížilo americké město Houston příkon o 5,8 % celkového počtu kilowatthodin. Podívejme se na přehled nejvýraznějších úspěchů, kterých Houston dosáhl v oblasti „městské a komunální ekologie“.

Americké město Houston - Texas se snaží být co nejvíce šetrné k životnímu prostředí, foto: sxc.hu/ringo380
Americké město Houston - Texas se snaží být co nejvíce šetrné k životnímu prostředí, foto: sxc.hu/ringo380

Město Houston v Texasu získává pověst lídra v oblasti „zelených“ technologií používaných ve velkém měřítku po celém intravilánu. V rámci státem široce podporovaných opatření na zavedení obnovitelných zdrojů energie se opravdu Houston snaží o maximum, o čemž referuje i článek uveřejněný na serveru Cleantechies.com.

Solární iniciativa – hlavní snahou města je osadit veřejné budovy fotovoltaickými panely, a v maximální míře využít i další alternativy využití sluneční energie. Zaváděním nových technologií si buduje už do budoucna náskok v čistých technologiích.

V současnosti je Houston jedním z nejvíce „slunečních“ měst, nedávno instalovaný solární systém o výkonu 100 kilowatt na budově kongresového centra G.R.Browna, jeho pozici jen potvrdil.

Semafory v LED provedení – převedení dopravního světelného značení do tohoto úsporného režimu zvolilo už několik amerických měst. Instalace LED světel na více 400 semaforů po celém městě byla ale jen začátek.

Křižovatek se světelným značením je v městě přes dva tisíce, a tak se očekávalo, jakou návratnost bude mít investice do budoucna. V roce 2009 se ukázalo, že životnost LED světel je namísto uvedeného roku až sedm let, a proto instalace pokračují nadále. Nové osvětlení uspoří 90% energie, a městské kase 3,6 milionu dolarů ročně.

Program „zelených“ budov – Houston se stal klíčovým partnerem programu certifikace Osvědčení o ekologických a energeticky šetrných budovách (LEED), a městu podařilo se motivovat v následování tohoto cíle řadu soukromých firem.

Nařízením starosty musejí všechny budovy postavené po roce 2004 splňovat ekologický standard daný LEED. Společně s tím skupina Houston Hope, zabývající se ekologickým poradenstvím a energetickými úsporami, pomohla k dosažení certifikace „Energy Star“ řadě domů a bytů.

Obyvatelé městských bytů a rezidencí si ocenění váží už proto, že se citelně snížily platební položky na jejich měsíčním účtu.

Rezidenční program energetické efektivity – zaměřený především na obyvatele čtvrtí s nižším příjmem. K dnešnímu datu jej využívá desítka čtvrtí v okolí města, tedy více než pět tisícovek domů.

Systém centrálního vytápění uspoří v letních měsících až pětinu energie, součástí programu je i poradenská činnost agentur, která doporučuje a zajišťuje pořízení komplexního vybavení pro domácnost, zejména energeticky úsporných spotřebičů. Součástí této iniciativy je i náhrada a recyklace starých neefektivních spotřebičů.

Spotřeba paliv a iniciativa „zelených“ vozidel – prvním krokem bylo v tomto bodě zvýšení požadavku na zvýšení podílu „čistých“ emisí v městském smogu prostřednictvím zavedení energetické efektivity.

Polovina městské „ne-pohotovostní“ flotily, tedy kromě sanitek a hasičských a policejních vozů, nějakých 2800 automobilů tento požadavek již splnila. Administrativní úředníci se tak vozí v pěti stech hybridních a Fordech Escape. Rok 2011 je rokem vyhlášení výběrového řízení na pořízení 450 hybridních městské , kterých zatím zkušebně jezdilo na městských linkách kolem stovky.

Iniciativa Milion stromů, projekt Stromy Houstonu – jeden z vlajkových projektů kategorie udržitelnosti. Město podpořilo výsadbu 100 000 stromů v roce 2009, a na každý z nich odložila stranou 750 dolarů pro pozdější údržbu. Dalších neuvěřitelných 930 000 stromů vysadily v okolí města partnerské skupiny a občanská sdružení.

Přesměrování odpadů ze skládek v oblasti – Houston začlenil do svého městského programu řadu recyklačních nařízení. Odpady jsou teď mnohem pečlivěji tříděny, a ve větší míře tak nekončí na skládkách, ale ve specializovaných recyklačních centrech. Ročně je také přetříděno 150 tun odpadů ze stávajících skládek, tedy asi pětina roční produkce odpadů. Podél městského obvodu vyrostla řada nových mulčovacích a kompostovacích zařízení.

Jednotlivé aktivity města přinášejí úspěch, a řada velkých společností chce být součástí partnerství s ekologickým městem. Severoamerické středisko alternativních energií společnosti BP (BP NAAE) vyhlásilo přesun vedení firmy do Houstonu:

„Město bylo centrum energetického průmyslu, a nyní je i globálním střediskem praktického využití alternativních zdrojů energie,“ uvedl v tiskovém prohlášení Robert Lukefahr, prezident společnosti BP. „Náš přesun do Houstonu značí, že chceme být partnerem v tomto týmu a dlouhodobě spolupracovat s tímto městem na vývoji obnovitelných zdrojů energie.“

Podle uveřejněného žebříčku státní Agentury pro kontrolu a ochranu životního prostředí (EPA) si texaské město vydobylo přední pozici „Pětadvacítky největších odběratelů zelené energie“. Předcházející starosta Bill White k tomu jen skromně dodává, že:

„Odběr zelené elektřiny je cenově efektivní, město se tím stává soběstačnější, a alternativní zdroje energie pomáhají přeci snižovat nebezpečné emise, a tudíž to nebylo nijak těžké rozhodnutí.“

Zároveň si město Houston „pojistilo“ v roce 1999 ekologické vzdělávaní svých občanů založením Skupiny obnovitelných zdrojů Houstonu (HREG), které na jedné straně zajišťuje výzkum nových alternativních přístupů a produktů, monitoruje ekologické, ekonomické a sociální požadavky občanů, slouží jako platforma k veřejné diskuzi, zajišťuje poradenskou a informační činnost, a zároveň sponzoruje kulturu a umělecké projekty ve městě.

http://blog.cleantechies.com

3 komentáře: „Splněný americký sen „zeleného“ města

  • 21. 3. 2012 (20.55)
    Trvalý odkaz

    Ročně je také přetříděno 150 tun odpadů ze stávajících skládek, tedy asi pětina roční produkce odpadů. – 150 tun odpadu je 1/5 celej produkcie? teda cely Houston spravi len 600 ton/rok? to mi pride malo, mozno tak 5 hotelov tolko spravi za rok…

    Reagovat
  • 1. 2. 2012 (11.02)
    Trvalý odkaz

    Systém centrálního vytápění uspoří v letních měsících až pětinu energie,

    LOL, topení v Houstnu v létě? :-DDD Hádám, že i v zimě tam jenom lehce přitápějí, natož v létě, kdy tam mají často přes 40°C :-DD

    Reagovat
  • 18. 11. 2011 (9.54)
    Trvalý odkaz

    Docela mi tu chybí o tramvajích v Houstonu, ty se také na ekologii určitě podílejí :D

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *