První úložiště uhlíku v Británii bude stát u elektrárny v Yorkshire

Výstavba podzemního úložiště emisí uhlíku, vycházejících z elektrárny Ferrybridge, má být prvním pilotním projektem tohoto druhu v Británii. I když nepřispěje zásadním způsobem ke změně čistoty ovzduší nad Anglií, jeho přínos spočívá především v demonstraci faktu „že to lze dokázat a funguje to“. Zařízení má být hotové do roku 2015.

Úložiště u elektrárny nebude prozatím sloužit k dalšímu zpracování oxidu uhličitého. Zdroj: Wikkimedia Commons

Uhelná elektrárna ve Ferrybridge, kterou spravuje společnost Scottish and Southern Energy (SSE), má výkon dva tisíce megawatt, přičemž zamýšlené úložiště by mělo lapit jen ekvivalent výkonu 50 MW.

Výstavba ukázkového objektu má vyladit technické nedostatky za zkušebního provozu, a poznatky budou aplikovány na další podobné projekty. O tom, že britská vláda to myslí do budoucna s úložišti uhlíku vážně, svědčí i fakt že „odložila“ při plánování rozpočtu jednu miliardu liber na podobné projekty.

„Vývoj technologie plně funkčního úložiště uhlíku je jedním z hlavních úkolů pro zabezpečení naší strategie boje proti klimatickým změnám,“ potvrdil Ian Marchant, výkonný ředitel SSE.

„Věříme, že náš pilotní projekt sehraje v zemi klíčovou roli.“ Úložiště buduje firma Doosan Power systems, která má od SSE i další podobnou zakázku, ve skotském Peterheadu. Tam by úložiště mělo stát vedle elektrárny poháněné zemním plynem.

Podle slov vládních představitelů budou další úložiště u elektráren rychle přibývat, a tyto plány se prý neodehrávají jen na papírech či v daleké budoucnosti. Investice do výstavby má do roku 2030 vytvořit na 100 000 nových pracovních míst, a Anglie by se ráda stala evropským průkopníkem této inovační technologie.

2 komentáře: „První úložiště uhlíku v Británii bude stát u elektrárny v Yorkshire

  • 18. 12. 2011 (7.27)
    Trvalý odkaz

    A nebude lepší ten uhlík spalovat jako uhlí? Jeho spálením vyrobíme CO2 a z CO2 zase uhlík a koloběh je uzavřen. :-)
    Samozřejmě že je to nesmysl, nebo ještě něco lepšího než je perpetuum mobile.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *