Británie bude získávat energii z mořských vln

Jihozápad Británie, severní pobřeží historického hrabství Cornwall, se má stát vůdčím světovým regionem v oblasti výroby . Právě nyní tam startuje projekt Wave Hub, který bude dodávat do elektrické sítě až 20 MW energie vyrobené mořskými vlnami.  
energie vln - Wave Hub

V současné době se v Británii i na dalších místech světa pracuje na mnoha různých způsobech získávání energie z oceánů. Pár příkladů v následujícím boxu:

Wave Hub je unikátní v několika směrech. Půjde o první pobřežní zařízení v , které by mělo demonstrovat možnosti rozsáhlejšího pole energii vyrábějících zařízení. Celkem půjde o čtyři zařízení připojená k jednomu „rozbočovači“ neboli „hubu“. Ten sedí na mořském dně a sbíhají se k němu kabely jednotlivých menších generátorů. Jedním podmořským kabelem je pak odváděn vyrobený proud na pevninu.

energie vln - Wave Hub Jim Price

Video z umístění Wave Hubu na mořské dno do hloubky 50 metrů zhruba 16 km od pobřeží může shlédnout zde:

Náklady na vybudování projektu jsou 42 milionů liber. Prozatím jde o položení rozbočovače na mořské dno. Později k němu budou připojeny generátory. Na projektu se účastní jak regionální, tak britská vláda, tak . Do provozu by mělo být zařízení uvedeno příští rok. Je dimenzováno na výkon až 50 MW.

Výhodou je, že k podmořskému energetickému rozbočovači bude možné připojit různé typy generátorů. Na zařízeních, která dokáží vyrábět energii za pomoci totiž pracuje opět řada firem z celého světa. Více v následujícím boxu:

Wave Hub nejenže pomůže oblasti severního pobřeží Cornwallu získat nový . Navíc má také významně podpořit skomírající ekonomiku a vytvořit nová pracovní místa. Jednou z prvních firem, která Wave Hub využije k připojení svých generátorů je Ocean Power Technologies Limited, která dodá své energetické konvertory PowerBuoy.

southwestrda.org.uk, Flickr, inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *