Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
26. 10. 2009 v rubrice energie

Švédský je severský průmyslový gigant, který se zdaleka nezajímá pouze o . Kromě toho vyrábí také vybavení pro a zajímá se i o . Tamní inženýři dostali před časem za úkol vyrobit draka (kite) pro , který by zvýšil jejich účinnost. Co ale chytré chladné hlavy ze severu nenapadlo… přesunuli kite i turbínu ze vzduchu do .
Minesto - Deep Green Underwater Turbine
Díky tomu mohou využít obrovské síly , tedy a přílivu či odlivu. V zásadě jde o to, že turbína s „ploutvemi“ a kormidlem nazvaná „Deep Green Underwater Turbine“ je napevno uchycena na dlouhém laně k mořskému dnu. Celý systém je přesně nastaven tak, aby se turbína pohybovala v dokonalé osmičce, poháněna samotným oceánem.

Podle šéfa firmy Minesto, společnosti založené inženýry ze Saabu, dokáže čtrnáctitunová turbína generovat až 1 MW energie. Přitom cena se má pohybovat mezi $0,09 a $0,20 za kWh. Jakkoliv zní nápad švédských inženýrů neortodoxně, dokázali sehnat poměrně značný kapitál jak od mateřské společnosti Saab, tak i dalších vážných investorských skupin.

Výhodou tohoto řešení je především snadnost instalace, údržby, ale i samotné výroby zařízení. Další do sbírky! Testování prototypu v poměrně velikosti 1:10 už probíhá a chystá se větší v poměru 1:4, který poběží od roku 2011 v pilotním režimu na pobřeží Severního Irska.

ekopolitan, cleantechnica
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. franta:

    adresa je Praha,Bohnice psichyatrická klinika

  2. Vladimír Masák:

    Domhívám se, že tento druh podvodních „draků “ je trochu protismyslný.Mám mnohem racionálnější nápad jak zlepšit konstrukci těchto turbin na využití přílivu a odlivu v mořích, ale i stálých silných proudů např. v Gibraltárské úžině.
    Podrobnosti nechci uveřejnit, předám je jen konstruktérům ze SAABU, pokud mi někdo sdělí nějaký kontakt na ně.
    MASÁK, PRAHA

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz