Větrné turbíny pod vodou = desetinásobná účinnost!

Švédský je severský průmyslový gigant, který se zdaleka nezajímá pouze o . Kromě toho vyrábí také vybavení pro a zajímá se i o . Tamní inženýři dostali před časem za úkol vyrobit draka (kite) pro , který by zvýšil jejich účinnost. Co ale chytré chladné hlavy ze severu nenapadlo… přesunuli kite i turbínu ze vzduchu do .
Minesto - Deep Green Underwater Turbine
Díky tomu mohou využít obrovské síly , tedy a přílivu či odlivu. V zásadě jde o to, že turbína s „ploutvemi“ a kormidlem nazvaná „Deep Green Underwater Turbine“ je napevno uchycena na dlouhém laně k mořskému dnu. Celý systém je přesně nastaven tak, aby se turbína pohybovala v dokonalé osmičce, poháněna samotným oceánem.

Podle šéfa firmy Minesto, společnosti založené inženýry ze Saabu, dokáže čtrnáctitunová turbína generovat až 1 MW energie. Přitom cena se má pohybovat mezi $0,09 a $0,20 za kWh. Jakkoliv zní nápad švédských inženýrů neortodoxně, dokázali sehnat poměrně značný kapitál jak od mateřské společnosti Saab, tak i dalších vážných investorských skupin.

Výhodou tohoto řešení je především snadnost instalace, údržby, ale i samotné výroby zařízení. Další do sbírky! Testování prototypu v poměrně velikosti 1:10 už probíhá a chystá se větší v poměru 1:4, který poběží od roku 2011 v pilotním režimu na pobřeží Severního Irska.

ekopolitan, cleantechnica

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Větrné turbíny pod vodou = desetinásobná účinnost!

 • 24. 8. 2010 (12.10)
  Trvalý odkaz

  Domhívám se, že tento druh podvodních „draků “ je trochu protismyslný.Mám mnohem racionálnější nápad jak zlepšit konstrukci těchto turbin na využití přílivu a odlivu v mořích, ale i stálých silných proudů např. v Gibraltárské úžině.
  Podrobnosti nechci uveřejnit, předám je jen konstruktérům ze SAABU, pokud mi někdo sdělí nějaký kontakt na ně.
  MASÁK, PRAHA

  Reagovat
  • 16. 4. 2017 (10.57)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, držím vám palce, ale nebuďte v přílišném očekávání. Tyto velké, většinou nadnárodní společnosti se s vámi bavit nebudou, pokusil jsem se s jednou spojit i za pomoci našeho velvyslanectví, ale ani se neozvaly – nejsme pro ně partner, jenom plebs, mají jiné smýšlení o nápadech a jejích realizací.
   Mám nápad na vlnovou elektrárnu s jediným točivým segmentem, což je limitující. Ve světě používají bóje se třemi točivými segmenty – méně to neumí. No a tak jsem napsal email, oslovil vedení společnosti a nic, ambasáda oslovila a nic. Prostě, pro takovou společnost jste vzduch, ale dělejte co musíte, naděje umírá jako poslední a je to bolestivé.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *