Kostarika už 75 dní nepotřebuje jiné než obnovitelné zdroje energie

Kostarika, tropický ráj latinské Ameriky, je svou rozlohou řazena na 129. místo ve světě. Od samého počátku letošního roku (2015) ale drží unikátní světový primát: je první zemí, která už 75 dní funguje čistě jen na obnovitelných zdrojích energie.

„Kostarika si své přírodní klenoty cení, a proto vsází na OZE.“ Zdroj: newlifeiboga.com
„Kostarika si své přírodní klenoty cení, a proto vsází na OZE.“ Zdroj: newlifeiboga.com

Jak tvrdí Kostarický elektrický institut (ICE), tomuto mimořádnému úspěchu trochu nahrály příhodné přírodní podmínky, ale základním předpokladem byla oficiální dlouhodobá energetická politika země, zacílená na maximalizaci potenciálu OZE.

Stoprocentní podíl obnovitelných zdrojů na celonárodním zásobování energiemi po dobu pětasedmdesáti dnů je důležitým milníkem nejen pro Kostariku. I jiné země světa totiž mohou vidět, že vize energetické nezávislosti a čistých zdrojů energie může dojít svého praktického naplnění.

V případě Kostariky, která vsadila na hydroelektrárny a geotermální energii, se dlouhodobá snaha ničí zúročila v průběhu posledních tří deštivých měsíců, které dotáhly výkon čtyř velkých vodních elektráren až na maximum.

„Díky intenzivnější dešťové sezóně se nám daří udržet zásobování naší země elektřinou plně v rukou obnovitelných zdrojů,“ píše v tiskovém prohlášení ICE. „Pro odběratele energie to znamená menší výdaje, a díky trendu ve stávající akumulaci vod v připojených vodních nádržích můžeme předpokládat, že nižší náklady na výrobu energie se přenesou i do druhého kvartálu tohoto roku.“

S pohyblivými cenami za elektřinu je to v Kostarice vůbec zajímavé. Průměrná domácnost (se spotřebou cca 250 kWh) bude potřebovat na placení účtů za elektřinu jen asi 7 % z platového minima, a díky vynikajícímu výkonu vodních elektráren se očekává pokles plateb až na 5 %.

Tato země díky velmi kvalitní a efektivní síti (a pochopitelně, díky levně vyrobené elektřině z vodních elektráren) zásobuje své občany ze sociálně slabších regionů za zlomek ceny elektřiny v jiných středo-amerických a jihoamerických zemích. Pokryvnost a dostupnost elektrifikační sítě přitom dosahuje 99,4 %.

Zhruba 80 % vyrobené energie přitom za standardních podmínek pochází z obnovitelných zdrojů. Prim pochopitelně hrají vodní elektrárny, ale celých 13 % národního výkonu připadá na geotermální zařízení.

A kdyby další léta tolik nepršelo? Do dalších let navíc hodlají kostaričtí rozvoj geotermálního sektoru ještě více podpořit. Vláda v roce schválila rozpočtový plán 958 milionů dolarů pro několik velkých zařízení v Rincón de la Vieja a Pailas, a na financování se má podílet i Evropská investiční banka.

11 komentářů: „Kostarika už 75 dní nepotřebuje jiné než obnovitelné zdroje energie

 • 26. 3. 2015 (21.47)
  Trvalý odkaz

  Pred 2 rokmi som tam stravil mesiac. Uzasna krajina, nadherna priroda a prirodne rezervacie, sopky (arenal a okolie su uzasne). Presli sme s partiou vsetky mozne prirodne rezervacie a bol to zazitok na cely zivot. Ludia su prijemni a zaroven velmi hrdi. Krajina ma velky potencial a bola by skutocne skoda ak by ich cakal podobny osud ako nas europsky „grexit“. Vrelo odporucam na dovolenku.

  Reagovat
 • 25. 3. 2015 (11.50)
  Trvalý odkaz

  Neboli by k dispozicii nejake fotky tych veternych a vodnych elektrarni? Obzvlast ma zaujima vplyv na krajinu.

  Reagovat
 • 23. 3. 2015 (8.40)
  Trvalý odkaz

  Kostarika je uzasna krajna…pred tyzdnom som sa odtial vratil z mesacnej dovolenky a pravdupovediac mi je smutno :D Na horach okolo San Jose je vidiet mnoho veternych elektrarni a dozvedel som sa, ze vela energie vyrabaju z geotermanlych zdrojov ako na islande predsalen maju rovnake podmienky a vyuzivaju aj vodnu energiu na to su tam pysni…samotna krajina investuje velmi vela do turizmu, uz dlho nemaju armadu ale maju problemy s paserakmi drog a socialnym systemom ktory tam neexistuje…kto nerobi od statu nedostane ano colon to je ich mena 1 euro zhruba 550 colonov :) bohuzial sa o Kostarike hovori v miestnom ponimani ako o druhom grecku…velmi vela plytvaju, vysoke dochodky a platy statnych uradnikov…nevyrovnane dane a klesajuci statny prijem, lekari tam zarabaju od 4000 do 10 000 dolarov mesacne to iste pravnici a ucitelia okolo 3000 avsak ucitelia su tam velmi vazeni ludia a spolu s lekarmi a pravnikmi su take tri zlozky, ktore ovladaju stat…politici su tam povazovani za luzu :D Kto mate moznost odporucam tuto krajinu na dovolenku…ceny zrovnatelne s nasimi a velmi prijemny ludia, nieje problem dohovorit sa tam takmer vsetci vedia anglicky z coho som bol milo prekvapeny… :)

  Reagovat
 • 23. 3. 2015 (7.54)
  Trvalý odkaz

  No jo Kostarika je ráj, povinné volby pro každého nad 18 let, žádná armáda darmožroutů.
  Ale i tak jsme měli doma minulý rok elektřinu z OZE 365 (366) dnů v roce a to nejsme v ČR sami kteří to tak mají.

  Reagovat
  • 23. 3. 2015 (8.41)
   Trvalý odkaz

   Mohlo by se něco takového zavést i u nás, jenom mám trochu strach že by ty volby dopadaly ještě hůře než tomu je nyní.

   Nechci vám nějak brát ilze, ale pokud nemát energiii z OZE dováženu v bateriích, nebo z vlastního zdroje, pak byť máte tarif 100% OZE, stejně k vám doteče elektřina namíchaná podle toho které elektrárny zrovna vyrábí, jak moc a které jsou nejblíže. V případě Kostaiky ale pdole všeho tvoří 100% výkonu v síti, tedy elektřiny, pokud není dovoz, v zemi je opravdu čistě z OZE.

   Jen pro zajímavost zkuste si vyhledat něco jako Suman’s solar powerplant, nebo firs solar powerplant, Egypt, možná stačilo aby se pár událostí stalo jinak a svět by byl o dost jiný. Je zvláštní jak na poměrně dlouhou dobu utichly snahy o využívání techto zdrojů energie a to i tam kde jsou pro to přímo ideální podmínky a místo toho se pálí ropa uhlí a plyn.

   Reagovat
 • 23. 3. 2015 (7.33)
  Trvalý odkaz

  Je to samozřejmě úspěch, jenom má jednu vadu na kráse, jedná se jenom o dodávky elektřiny, nikoliv veškeré energie.
  Myslím že by nemuselo být špatné, kdyby také investovali to PVE a solárních, nebo větrných elektráren, nevím co v té oblasti výjde levněji.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *