Kostarika už 75 dní nepotřebuje jiné než obnovitelné zdroje energie

Kostarika, tropický ráj latinské Ameriky, je svou rozlohou řazena na 129. místo ve světě. Od samého počátku letošního roku (2015) ale drží unikátní světový primát: je první zemí, která už 75 dní funguje čistě jen na obnovitelných zdrojích energie.

„Kostarika si své přírodní klenoty cení, a proto vsází na OZE.“ Zdroj: newlifeiboga.com
„Kostarika si své přírodní klenoty cení, a proto vsází na OZE.“ Zdroj: newlifeiboga.com

Jak tvrdí Kostarický elektrický institut (ICE), tomuto mimořádnému úspěchu trochu nahrály příhodné přírodní podmínky, ale základním předpokladem byla oficiální dlouhodobá energetická politika země, zacílená na maximalizaci potenciálu OZE.

Stoprocentní podíl obnovitelných zdrojů na celonárodním zásobování energiemi po dobu pětasedmdesáti dnů je důležitým milníkem nejen pro Kostariku. I jiné země světa totiž mohou vidět, že vize energetické nezávislosti a čistých zdrojů energie může dojít svého praktického naplnění.

V případě Kostariky, která vsadila na hydroelektrárny a geotermální energii, se dlouhodobá snaha ničí zúročila v průběhu posledních tří deštivých měsíců, které dotáhly výkon čtyř velkých vodních elektráren až na maximum.

„Díky intenzivnější dešťové sezóně se nám daří udržet zásobování naší země elektřinou plně v rukou obnovitelných zdrojů,“ píše v tiskovém prohlášení ICE. „Pro odběratele energie to znamená menší výdaje, a díky trendu ve stávající akumulaci vod v připojených vodních nádržích můžeme předpokládat, že nižší náklady na výrobu energie se přenesou i do druhého kvartálu tohoto roku.“

S pohyblivými cenami za elektřinu je to v Kostarice vůbec zajímavé. Průměrná domácnost (se spotřebou cca 250 kWh) bude potřebovat na placení účtů za elektřinu jen asi 7 % z platového minima, a díky vynikajícímu výkonu vodních elektráren se očekává pokles plateb až na 5 %.

Tato země díky velmi kvalitní a efektivní síti (a pochopitelně, díky levně vyrobené elektřině z vodních elektráren) zásobuje své občany ze sociálně slabších regionů za zlomek ceny elektřiny v jiných středo-amerických a jihoamerických zemích. Pokryvnost a dostupnost elektrifikační sítě přitom dosahuje 99,4 %.

Zhruba 80 % vyrobené energie přitom za standardních podmínek pochází z obnovitelných zdrojů. Prim pochopitelně hrají vodní elektrárny, ale celých 13 % národního výkonu připadá na geotermální zařízení.

A kdyby další léta tolik nepršelo? Do dalších let navíc hodlají kostaričtí rozvoj geotermálního sektoru ještě více podpořit. Vláda v roce schválila rozpočtový plán 958 milionů dolarů pro několik velkých zařízení v Rincón de la Vieja a Pailas, a na financování se má podílet i Evropská investiční banka.

Sdílet: