Brazílie se připravuje na boom solárních elektráren

Brazílie je 10. největším spotřebitelem energie na světě. Zároveň je čistým importérem elektřiny. V Jižní Americe i ve světě má Brazílie výsadní postavení, je jednou ze zemí tzv. BRIC. Její ekonomika roste, populace se rozrůstá a vláda se nyní chystá zavést opatření na podporu rozvoje .

Vlajka Brazílie, foto: tchampa/sxc.hu
Vlajka Brazílie, foto: tchampa/sxc.hu

Přestože Brazílie musí elektřinu dovážet, je jejím největším výrobcem v Jižní Americe. A co je nejzajímavější – podíl obnovitelných zdrojů energie tam je 82 %. Plných 77 % jsou .

To s sebou samozřejmě přináší řadu problémů – například v suchých obdobích jako to které nastalo v leteh 2001-2002. Brazílie má proto největší počet přečerpávacích elektráren, výroba elektřiny je velmi levná. V roce 2006 činila instalovaná kapacita 96 294 MW.

Výroba elektřiny v solárních elektrárnách, i přes velmi příhodné podmínky v celé zemi, dnes v prakticky neexistuje. To se ale brzy může změnit. Podle magazínu Bloomberg připravuje tamní vláda řadu opatření, která mají rozvoj solární energie podpořit.

To znamená především daňové úlevy pro energetické společnosti, modernizace v oblasti měření, tedy i možnost prodeje elektřiny pro jednotlivce a malé i velké firmy.

V poslední letech se v Brazílii začala rozmáhat větrná energie, do roku 2016 je naplánováno vybudování asi 7 GW výrobní kapacity. Ozvaly se už dokonce některé společnosti s plány na budování solárních elektráren.

GE plánuje postavit 50MW solární elektrárnu, nová energetická společnost SOR dokonce plánuje do roku 2020 realizovat celkem 600 MW výrobní kapacity ze slunce.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Brazílie se připravuje na boom solárních elektráren

 • 20. 3. 2012 (10.12)
  Trvalý odkaz

  To víte. Ono napsat, že máte z vodních elektráren 77% je věc jedna, ale napsat, že většinu z toho pokrývá Itaipu, jejíž velikost je jak 3 Prahy a přírodu zrovna nezkultivovala, je věc druhá. ;-)

  Reagovat
 • 19. 3. 2012 (10.38)
  Trvalý odkaz

  stat by samozdrejme mel zajistenou elektrinu pro sve obyvatele, coz je take strategicke. A navic decentralizovane! Vypadek jedne bunky neohrozi chod statu.

  Reagovat
 • 19. 3. 2012 (9.35)
  Trvalý odkaz

  to Adrian77 souhlas :) Problém je v tom, že stát by z těch lidi co by si vyráběli elektřinu pro svoji spotřebu nic neměl :)

  Reagovat
 • 19. 3. 2012 (8.37)
  Trvalý odkaz

  Jasně, zase úlevy pro energetické společnosti… Ale aby udělali úlevy pro občany, aby přávě občané si sami mohli koupit soláry a vyrábět si energii sami a uchovávat ji ve vlastních akumulátorech, to ne. Je to evidentně všude stejný. Bohatí dostávají úlevy a chudým by sedřeli nejraději kůži z těla…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *