Solární energie zachraňuje životy dětí v Africe

Solární energie v mnoha ohledech pomáhá životnímu prostředí a zdraví lidí, ale skutečně dokáže zachránit život? Doktor Michael Hawkes, pediatr z oddělení infekčních chorob univerzitní nemocnice v Albertě dokazuje, že ano.

„Solární energie zpřístupnila technologii k záchraně dětských životů.“ Zdroj: globalexchange.org
„Solární energie zpřístupnila technologii k záchraně dětských životů.“ Zdroj: globalexchange.org

Hawkes pracoval po dvě léta v ugandské dětské nemocnici, kde mezi jeho pacienty patřily děti z komunit Kambuga a Jinja. Oproti vybavenosti kanadských nemocnic a lékařských zřízení, na kterou byl zvyklý, byla práce s „nízkorozpočtovém“ prostředí africké kliniky studenou sprchou.

Řada dětských pacientů tu umírala na běžně léčitelné nemoci a komplikace spojené s nedostatečnou léčbou. Jednou z nejčastějších příčin úmrtí, kterou zaznamenal, byl „obyčejný“ zápal plic. Ten je vůbec nejfrekventovanější příčinou hospitalizací na jím spravovaném oddělení.

Podobná situace ostatně panuje na rozsáhlém území Afriky i Asie. Ročně si komplikované zápaly plic vyžádají na 900 000 dětských úmrtí. Lékaři v terénu totiž mají jen malou šanci bez plicního rentgenu rozpoznat opravdový zápal, a samotná léčba antibiotiky může být účinná jen za určitých podmínek.

Třeba když je po dobu osmačtyřiceti hodin pacientům vypomáháno s umělou podporou dechu, s pomocí koncentrovaného kyslíku, než léky zaberou. „V Kanadě stojí přístroj na podporu dechu v podstatě u každého lůžka na plicním oddělení,“ říká Hawkes. „Tady byly možnosti o poznání limitovanější.“

I tam, kde byla podpora dechu k dispozici, však nebylo vyhráno. Přístroje totiž potřebují ke svému provozu elektřinu, a v Ugandě nejsou několikahodinové nepravidelné výpadky dodávek proudu ničím mimořádným.

Co se dá dělat bez pumpovacích cylindrů vzduchotechniky a s minimem koncentrátorů, v omezeném provedení lůžkové kapacity, prakticky bez elektřiny.

Zoufat si, nebo přemýšlet. Když Hawkes zasvětil do situace i kolegy v Kanadě, společně přišli na nový model zařízení. To funguje jako velmi účinný koncentrátor kyslíku, a ke svému provozu využívá solární energii.

Přes den solární panely pohání koncentrátor a současně dobíjejí baterii, která dokáže být v provozu celou noc. O tomto objevu referoval i v žurnálu The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease.

Otestovali jsme v praxi použití těchto solární energií poháněných koncentrátorů na skupině osmadvaceti dětí, jejichž dech mohl být podporován 24 hodin v kuse, sedm dní v týdnu,“ říká Hawkes.

Vyléčily se ze zápalu plic, a troufám si říct, že celý systém funguje. To je to, co jako lékaři děláme.“ Hawkes nyní spolupracuje se Clintonovou zdravotní nadací (CHAI), aby bylo možné zajistit přísun těchto zařízení do dalších 80 nemocnic v Ugandě.

ScienceDaily.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *