Levná grafenová bio-pěna umí čistit vodu

Sedm výzkumníků Washingtonovy Univerzity v St. Louis spolu s kolegy z Výzkumných leteckých laboratoří vypracovalo novou metodu, s pomocí které je možné spojit grafen a bakterie produkující celulózu. Výsledkem je „revoluční“ materiál, který je schopen velmi efektivně filtrovat vodu od viditelných i nepostřehnutelných nečistot.

„Bio-pěna v sobě kombinuje potenciál dvou dostupných materiálů pro mimořádnou práci.“ Zdroj: wustl.edu
„Bio-pěna v sobě kombinuje potenciál dvou dostupných materiálů pro mimořádnou práci.“ Zdroj: wustl.edu

Výsledky práce, které byly uveřejněny i v prestižním žurnálu Advanced Materials, jsou zatím „příliš čerstvé“, než aby se z nich zatím daly vyvozovat konkrétní závěry. Zmínění vědci však nepopírají, že by levný a na výrobu nenáročný filtr mohl v pravdě změnit způsob, jakým musí lidé v rozvojových zemích hospodařit s vodou.

Grafen a bakterie totiž fungují jako houba, které je schopna nasát znečištěnou vodu, a prosátím ji s vysokou účinností zbavit kontaminantů. Kromě tohoto filtru budete potřebovat ještě slunce, které dodá očistnému procesu potřebnou energii.

Představený prototyp má podobu dvouvrstvé bio-pěny, složené z nanocelulózy. Neškodné (naopak právě velmi potřebné) bakterie jsou součástí obou vrstev. Ve spodní jsou přítomny bakterie produkující nanocelulózu, ve svrchní je především jimi vyrobená nanocelulóza obohacená oxidy grafenu.

Znečištění vody mizí v pórech bio-pěny působením tepla na grafénová jádra a na povrchu po čase zůstává jen čistá voda. Tu je podle tiskového prohlášení Washingtonovy Univerzity možno snadno sbírat.

Srikanth Singamaneni, který se coby expertní poradce v oblasti mechanického inženýringu a materiálových věd na výzkumu podílel, k tomu dodává: „Doufáme, že země, ve kterých je stejně tak nedostatek pitné vody jako dostatek slunečního svitu budou z našeho objevu brzy těžit. Zrovna Indie je takovou zemí, kde lidé náš přístup docení.“

Tato technologie užitá při čištění vody je unikátní především v tom, že na rozdíl od jiných modelů (například keramická filtrace nebo nanofiltrace) může být nasazena v masovém měřítku.

„Vyrábět celulózní pěnu tímto způsobem není nákladné, a oxidy grafénu také nejsou nedostupným materiálem,“ říká Singamaneni. „Můžete je vyrábět po tunách, a oba materiály jsou dobře škálovatelné, využitelné v technologii při různých rozměrech.“ Výzkumníci doufají, že široké listy filtrační bio-pěny budou již brzy k dostání tam, kde je jich nejvíce zapotřebí.

Inhabitat.com
Sdílet: