Nádherný portugalský mlýn znovu ožil

Na severu Portugalska, ve vesničce Castro Laboreiro, stál po čtyři století na stráni mlýn. A jak už to tak bývá, posledních sto let se z něj zvolna stávala ruina.

„Rekonverze, tedy přepracování původního účelu objektu, je stále častějším námětem práce architektů.“ Zdroj: Brandao Costa
„Rekonverze, tedy přepracování původního účelu objektu, je stále častějším námětem práce architektů.“ Zdroj: Brandao Costa

Moment, kdy si celou stavební parcelu pořizuje rodina z města, by za jiných okolností měl být posledními okamžiky této kamenné stavby. Jenže noví majitelé se trochu nečekaně rozhodli charakter místa a trosky stavby zachovat.

Jak zmiňují řešitelé projektu, architekti ze studia Brandao Costa, jejich klienti nechtěli přijet začít svůj nový život na vesnici s tím, že jako první krok srovnají se zemí památku, na kterou se místní už čtyři století dívají a vlastně patří k nim.

Překvapili proto svým přáním zachovat původní struktury v rámci možností. Na architektech tedy nebylo řešení rekonstrukce, jako spíše rekonverze celého objektu.

Z toho plynula i celá řada „komplikací“. Rozměr zastavěného objemu byl už dopředu jasně definován původními zdmi kamenné ruiny, a v rámci tohoto prostoru muselo dojít ke změnám předurčujícím obyvatelnost celého objektu.

Díky citlivé práci architektů se podařilo do obydlí vsadit moderní interiéry, minimalistický design dekorací a „ikonické“ kousky nábytku, které prý mistrně finišují celkový dojem.

Mnohem zajímavější se zdá ale práce architektů „venku“, než uvnitř. Snaha vybudovat za hranicí letitých balvanů moderní sídlo totiž vyžadovala cit pro detail. Kamenné stěny musely být navíc zpevněny, a tato úprava na nich přitom neměla být příliš patrná. Místy bylo zapotřebí i dosadit celé kusy zdí. Proto bylo zapotřebí zajistit a dohledat původní zdroj kamene, a ten pak ke stavbě přiřadit.

Část materiálu byla na stavbu dopravena z místního lomu, některé části pak pocházelo z demolice přidružených stavení v okolí mlýna. Dohromady se ale podařilo pozvednout siluetu staré ruiny, a na jejím místě vytvořit skutečně zajímavé obydlí.

„To, co jsme v kraji Melgaço vytvořili, je projekt prodchnutý respektem k minulosti a dědictví místních lidí,“ dodávají architekti z Brandao Costa.

Jeden myslel na “Nádherný portugalský mlýn znovu ožil

  • 30. 1. 2024 (15.48)
    Trvalý odkaz

    Příběh o obnovení nádherného portugalského mlýna mě opravdu nadchnul. Mám velkou slabost pro historické památky, a proto mě těší, když se najdou lidé, kteří se rozhodnou je zachránit. Nedávno jsem zdědila starý dům a rozhodla jsem se ho zrekonstruovat. Proto jsem si objednala firmu, která se specializuje na rekonstrukce staveb.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *