Obojživelný dům na břehu Temže

Bojíte se povodní? Chcete i přes varování stavět v záplavové oblasti? Nechte se inspirovat realizovaným projektem rodinného domu z Marlow. Velmi příjemné a eleganci nepopírající bydlení zde vzniklo na břehu řeky Temže, která má i tady ve vnitrozemí tendence hladinou nepříjemně kolísat. Proto je celý dům obojživelný.

„Rezerva domu v případě povodní? Dokáže se zvýšit až o 2,5 metru.“ Zdroj: Baca Architects
„Rezerva domu v případě povodní? Dokáže se zvýšit až o 2,5 metru.“ Zdroj: Baca Architects

Nečekejte ovšem hranatý hausbót, nebo obydlený prám. Dům navržený profesionály ze studia Baca Architects je ve všech ohledech normálním stavením. S jedním malým rozdílem, pokud jde o základy. Ty jsou sice pevně fixovány k podkladu, ale v případě potřeby slouží jako dok pro volné kotvení.

Kdyby nečekaně stoupla hladina vody v Temži, dům se jednoduše nadzvedne spolu s vodou, a zůstane stát na místě. Jistě, budete muset oplakat předzahrádku a do práce pojedete nejspíš motorovým člunem, ale škody na majetku v důsledku povodní jsou tu zásadním způsobem minimalizovány.

Londýn a jeho okolí je ve Velké Británii řadí mezi „top“ lokality, pokud jde o cenu nemovitostí. Proto už dlouhou dobu panuje trend osidlování parcel, které nejsou z hlediska dlouhodobých rizik vždy příhodné. Takový je i osud majitelů obojživelného domu v buckinghamshireském Marlow.

Řeka Temže sice není výrazným vzdutím nebo povodněmi vyhlášená, ale umí tu a tam překvapit. A to obyvatelé obojživelného domu (který stojí na parcele označené v záplavovém režimu jako „3b“ nízké, ale potenciální riziko) nechtěli.

Baca Architects proto vypracovali projekt stavby zasazené do doku, která se může v případě potřeby „zvednout“ až o 2,5 metru. To je výrazně víc, než kolik činí povodňové rekordy na řece za posledních sto let.

Vkusné a přitažlivé řešení domu se zinkovými fasádními obklady, který uvnitř skrývá tři ložnice, obývací pokoj propojený s kuchyní a dvě toalety, přitom v ničem nenaznačuje rysy obojživelnosti. Vypadá prostě jako každé jiné bydlení, které navíc díky přímému výhledu na řeku Temži má své osobité kouzlo.

„Spolu s tím, jak se v Británii stávají povodně stále pravidelnější událostí, vyvstává otázka,“ říkají Baca Architects. „Neměli bychom se s tím jednoduše naučit žít, poučit se z vývoje a přizpůsobit se mu?“

Baca Architects dále citují ze zpráv klimatických odborníků a meteorologů. „Zdá se, že extrémní výkyvy počasí a s tím třeba spojené povodně budeme prostě zažívat stále častěji. Myslíme si, že úlohou architektů je v tomhle případě pro-aktivní reakce, a příprava bydlení takovým způsobem, který bude obyvatele domů současně chránit.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *