Írán se pouští do větrné energetiky s pomocí Dánska

Dánové by rádi stáli u samých počátků budování sektoru obnovitelných zdrojů v Íránu. V tiskovém prohlášení to potvrdil íránský ministr energetiky Hamid Chitchian.

„Větrná farma Isfahán v Iránu.“ Zdroj: CleanTechnica.com
„Větrná farma Isfahán v Íránu.“ Zdroj: CleanTechnica.com

Není mnoho zemí, které mají v oblasti obnovitelných zdrojů energie (a větrných elektráren zvláště) takovou reputaci, jako Dánsko. Evropská země s necelými šesti miliony obyvateli si zvolila příbřežní větrné elektrárny jako cestu k efektivní výrobě elektřiny už v sedmdesátých letech a od té doby „neuhnula“ z nastaveného kurzu.

Světu dali Dánové i renomované společnosti Vestas nebo Siemens, které zajišťují nejvyšší úroveň provedení větrných turbín. A právě tato dlouhá desetiletí zkušeností a nemalé renomé jsou ve hře, pokud jde o přípravu projektu v Íránu.

Podle slov Chitchiana projevilo Dánsko vážný zájem o to, podílet se na vytvoření komplexní výrobní struktury (zacílené na větrné elektrárny) v Íránu. Nejde tedy „jen“ o dodání několika desítek turbín, ale výstavbu celé linky, s jejíž pomocí budou Íránci schopni vytvořit celý nový segment energetiky.

Írán navíc počítá s tím, že se stane zemí, odkud budu proudit vytvořené větrné elektrárny do všech zemí Blízkého východu. Souběžně s budováním kapacity 5 GW větrných farem a 1,25 GW v solárních instalacích se přistoupí i k vlastní výstavbě průmyslového zázemí.

To by se mělo nacházet v Khuzestanu, a na jeho výstavbě se alespoň po investorské bázi má podílet kromě Dánska i Indie, Jižní Korea a Německo. Náklady na výstavbu „komplexní výrobní infrastruktury“ se mají blížit částce deseti miliard dolarů.

„Odvážný“ krok Dánů do neklidné blízkovýchodní oblasti poměrně záhy inspiroval další evropské země, z nichž jmenovitě Španělsko vyhlásilo záměr pomoci Íránu s restrukturalizací energetického průmyslu. Mezi zeměmi, které mají o investice do Íránu zájem, se zařadil rovněž i Ázerbajdžán.

Jeden myslel na “Írán se pouští do větrné energetiky s pomocí Dánska

 • 29. 1. 2016 (19.06)
  Trvalý odkaz

  Myslím že je dobře že se bude střední východ industrializovat tímto způsobem, moholo by to být to co zabrání případnému extremismu v budoucnu, ale mohu se mýlit.

  Mohli by mít na rozdíl od některých jiných zemí v regionu potenciál stát se státem založeným na průmyslu a práci jeho obyvatel, nikoliv jen na exportu ropy a najaté pracovní síle.

  Do problémů se ale řítí po stránce vodních zdrojů a zemědělství, ale i toto by mohlo postupné zprůmyslnění vyřešit. Ovšem také by bylo vhodné kdyby se podařilo alespoň navrátit rozlohu lesů v oblasti která v posledních dekádách klesá.

  Pokud se rozvidne průmysl, pak budou mít přístup k úsporným technologiím a technologiím recyklace vody, což povede k lepšímu využití.

  Pokud se něco zásadním způsobem nezvrtne, mohla by se situace v oblasti začít pomalu zlepšovat.

  Výstavba 5GW větných farem představuje 8,7TWh, poku bych vycházel z našich podmínek spotřeby, potřebovali by asi 385TWh ročně.

  Myslím že by se měli naši politici trochu pomoci s případným proniknutím našich výrobců na Perský trh.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *