Dánsko v roce 2020: polovinu elektřiny vyrobí vítr

Vedle evropských obrů typu Španělska, Francie nebo Německa vypadá pětimilionové Dánsko jako malý trpaslík. Jenže v oblasti větrné energie si s obry může tykat. Tamní vláda aktuálně schválila plán, podle které se bude v Dánsku do roku 2020 vyrábět 50 % elektřiny ve větrných elektrárnách.

Pobřežní větrná farma - turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas
Pobřežní větrná farma - turbíny Vestas, Dánsko, foto: Vestas

Dánsko je domovem společností Vestas a Siemens Wind Power, které vyrábějí více než polovinu všech větrných turbín na světě. Dánsko má v oblasti rozvoje větrné energetiky vůdčí postavení už od 70. let. A tenhle náskok si stále drží.

Nová vládní dohoda nejenže přesně nastavuje rámec pro rozvoj ochrany klimatu a energetiky do roku 2020, ale navíc poskytuje zemi směr až do roku 2050. Tehdy má být Dánsko plně nezávislé na dovozu fosilních paliv, energie bude získávat z biomasy a bioplynu.

Do roku 2020 tak Dánsko sníží emise oxidu uhličitého (tedy fakticky spotřebu fosilních paliv, především ropy a uhlí) o 34 % proti roku 1990. Sníží se také celková spotřeba energie, a to o 12 % proti roku 2006. Více než 35 % energie (nejen elektřiny) má pocházet z obnovitelných zdrojů energie.

A nakonec: 50 % elektřiny má být do roku 2020 vyráběno ve větrných elektrárnách. To si s sebou samozřejmě nese značné nároky na investice do rozvodné sítě a energetického průmyslu jako takového. Energii větru bude nutné skladovat v době přebytků a naopak doplňovat v době, kdy nefouká vítr.

Nejspíš i to je důvod, proč malé tolik podporuje rozvoj . se svými relativně velkými bateriemi dokážou uložit energii od 16 kWh do 30 kWh i více. Pokud takových budou v zemi jezdit tisíce, může jít o velmi zajímavý způsob jak zajistit stabilitu rozvodné sítě.

Dánsko samozřejmě není v Evropě zdaleka osamocené. Podobné plány na postupné zbavení se závislosti na fosilních palivech mají i další menší státy jako či Skotsko nebo Švédsko. Německo se rozhodlo skoncovat s jadernou energetikou.

V roce 2008 se větrné elektrárny v Dánsku podílely na výrobě 18,9 % elektřiny s výrobní kapacitou 3 163 MW. V roce 2011 činila instalovaná kapacita 3 927 MW s podílem 28,2 %. Do roku 2013 bude dokončena nová větrná farma Anholt, největší pobřežní větrná farma o 111 turbínách a výkonu 400 MW.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

13 komentářů: „Dánsko v roce 2020: polovinu elektřiny vyrobí vítr

 • 17. 7. 2012 (10.54)
  Trvalý odkaz

  Kromě toho, i kdyby elektřinu na celém světě vyrábělo 100% elektráren se stálým výkonem, vždy bude rozdíl mezi poptávkou a nabídkou, protože spotřeba není stálá. Ráno, nebo večer tvoří špičku, kdežto v noci je spotřeba minimální. Kromě toho, že elektrárny ( ty které mají stálý výkon – uhelné, jaderné) v nejnižším odběru elektřinu pouští do země, si už lidstvo s tímto problémem z části poradilo. Například v západní evropě vyrábějí el. z uhelných revírů – to zajistí proud při průměrném a nižším odběru. Když je ale spotřeba vyšší – pomůžou vodní elektrárny v severních zemí. Zvyšovat či snižovat výkon v uhelných elektráren by se finančně ani ekologicky nevyplatilo.

  Reagovat
 • 17. 7. 2012 (10.46)
  Trvalý odkaz

  Možností je spoustu. Kromě přečerpávacích el. můžeme výkyvy vyrovnávat dalšími elektrárny jejich zvýšeným výkonem. Dála elektřinou můžem stlačit vzduch do podzemních prostor a pak jej přes turbínu vést zpět. Vědci třeba mohou zvýšit účinnost ukládání energie ve vodíku. Doma budeme mít chytré spotřebiáče, které se zapnou, když bude vyšší výroba ( nabíjení elektromobilů, pračka, topení,atd…)

  Reagovat
 • 9. 4. 2012 (13.22)
  Trvalý odkaz

  A znovu se zeptám na otázku, na kterou jsem nedostal ještě nikdy odpověď:,,Co se stane, když vám přes noc přestane foukat vítr a budete mít pokryto vašich vysněných alespoň 80% spotřeby OZE?“ Vážně tu chcete uřezat vrcholky hor kvůli novým přečerpávačkám, nebo je někdo z vás tak ohromně inteligentní, že vymyslel nějaký nový a lepší způsob akumulace energie?

  Reagovat
 • 9. 4. 2012 (13.19)
  Trvalý odkaz

  Byli jste v Dánsku? Viděli jste pobřeží? Zažili jste jejich počasí? Jestli ne, tak plkáte blbosti, protože u břehů Finu snad vítr nepřestává nikdy vát. Vážně si myslíte, že něco podobného můžete realizovat u nás? Kurnik, ekohujeři, dejte si ta kolečka v hlavě dohromady. To je samá inteligentní síť, samej panel a vrtulka, ale zkuste se někdy podívat jen na čeps. Koukněte, co se stane, když vám u baltu začne foukat a kolik pak teče skrz ČR na jih německa. Podívejte se, co se děje, když jim náhodou nesvítí a nefouká. Já jen, že zrovna teď do Rakouska a Německa vyvážíme 1.5x Temelína. Co vyvádí fotovoltaika v nynější „malé“ míře se soustavou je také občas k pláči. Ještě že máme Dlouhé Stráně.
  Si vážně myslíte, že dokážete pokrýt spotřebu elektřiny pomocí OZE? Vyčítáte závislost na RUsku kvůli uranu (kterej si ale klidně můžeme těžit i u nás), ale pak byste nás nechali závislé na přímořský státech, nebo státech s dostatkem vodních toků.
  Říká vám něco pojem tržní hospodářství? Pojem nabídka a poptávka a z toho odvozená výše ceny? Hrajete si tu na osvícené a přitom se chováte jak komunisti.

  Reagovat
 • 30. 3. 2012 (21.21)
  Trvalý odkaz

  Drive mozna nebylo technicky mozne vyrabet elektrinu bez vypusteni jedu, ale to dnes uz neplati a dnes uz jsou technologie ktere to dokazou a dokazali by nahradit dnesni elektrarny, ktere vypusteji do ovzduci spousty jedu. Samozrejme ze to neco stoji, ale je to rozhodne lepsi nez porad platit take nemalo penez do starych technologii.

  Typycky priklad hyenismu je, ze Praha (pod vedenim Bema) nakopila 600 novych naftovych autobusu, misto autobusu na cng, ktere vychazeji nejen levneji, maji i levnejsi provoz, ale hlavne vypousteji do ovzdusi daleko mene zplodin nez naftaky!!!

  Takze diky Bemovi a jeho kamardickum a kseftum tu bude praha dalsich 20 let cuchat, dychat jedy z naftaku, fakt na hlavu postaveny. A neobstoji ani argument, ze naftovy autobusy jsou levnejsi, protoze busy na cng by se vratili uz za rok.

  Reagovat
 • 30. 3. 2012 (21.16)
  Trvalý odkaz

  to ekolog: A co je lepsi, to aby tepelna elektrarna jela naplno cely den, nebo aby se jen hrala jako zaloha pro jiny „nestabilni“ zdroj?

  Jestli reknete ze prvni moznost, tak vam radim sednete si do sveho benzinaku, dejte si hadici z vyfuku do vnitr auta, zavrete se a nastartujte motor, alespon bude o jednoho hnupa min.

  Kdyz chci nejakou zabavu tak si kopuim novou televizi, kdyz chci dychat cisty vzduch tak si taky rad priplatim. FAkt je to tady ubohy, jak tu kazdy keca jen o tom co to stoji. Ja teda radeji misto toho abych dychal nejaky jedy radeji zaplatim o par korun vic, abych mel cisty vzduch a nemusel chodit po doktorech kvuli rakovine apod.

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (20.21)
  Trvalý odkaz

  Blá, blá, blá, blá – jen se usvědčujete z totální neznalosti hariprsade. Nejvyšší cena elektřiny v Evropě je v Dánsku, v zemi s nejvyšším podílem větrné energetiky. Nejnižší cena elektřiny je ve Francii, v zemi s nejvyšším podílem výroby z jádra. Nenapadá vás žádná souvislost, že? Cena elektřiny v Dánsku není světová, je mnohem vyšší než světová cena, a nikoli ČEZ ale Německo dělá vše proto aby se cena elektřiny ve střední Evropě vyšplhala co nejvýše. Víte co je to zákon nabídky a poptávky? Tam kde není dostatek zdrojů (díky německu) cena komodity šplhá nahoru. Asi je to na vás příliš složité, že?
  Čísla si evidentně cucáte z prstu. Rakousko z vodních elektráren vyrábí 30% nikoli 80% elektřiny. A jejich kapacita je na 100 % zatížena regulováním německé energetické soustavy nesmírně zatížené obrovskými výkyvy které způsobují tzv. oze. Nedávno museli v Rakousku spustit léta odstavenou naftovou elektrárnu aby vyrovnali nedostatek energie v německé sítě. Máte snad dojem, že když rakouské vodní elektrárny nestíhají regulovat německou síť, že dalších pár terawat instalovaného výkonu pro ně nebude představovat problém? Chytré sítě jsou jako yeti, všichni o nich mluví ale ještě je nidko neviděl.

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (16.37)
  Trvalý odkaz

  Pokud se týče jiných technických problémů, tak to neberu, nesvádějte všechno na geografické a jiné možnosti. Dánové mají zemi jako placka, Jsou na tom v tomto směru mnohem hůře než my a musí se spoléhat na sousedy. Rakousko vyrábí 80% elektrické energie z vodních zdrojů, no a máme s nimi nějakou smlouvu o regulaci? Spíše nějakou minimální, protože si hrajeme na vlastním písečku. Ostatně Dánové to chtějí dlouhodobě řešit chytrými sítěmi a ne závislostí na Švédsku nebo Norsku.

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (16.19)
  Trvalý odkaz

  Jen se nebojte, naši výrobci a dodavatelé udělají vše pro to, aby srovnali světové ceny. Vystěhovávat se kvůli cenám, by bylo předčasné :-). Ostatně, je otázka, jestli za vysokou cenu elektřiny v Německu ap. skutečně mohou obnovitelné zdroje anebo je to jenom nenasytnost výrobců. Řekl bych tak půl- půl. Počkejme, až začnou ČEZové brečet, že je ta dostavba atomu moc drahá a že potřebují finanční pomoc.

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (14.19)
  Trvalý odkaz

  Co vám brání tome odstěhovat se do Dánska a platit si tam tu skvělou obnovitelnou a konkurenceschopnou elektřinu v ceně 7 korun za kilowat, když vám nejde pod nos ta nekonkurenceschopná elektřina z tunelína za polovic?
  Mimochodem, co se týče závislosti tak Dánsko je s celou tou svou obnovitelnou elektřinou propojené a závíslé na jaderném Švédsku a na NOrsku se stovkami vodních elektráren, které umožňují vyrovnávat výkyvy ve výrobě z větru. Domníváte se snad že v okolí ČR je stát se stovkami vodních elektráren na kterém by energetická soustava ČR mohla být závislá, nebo, že snad zde exitují podmínky pro výstabu velkého množství vodních elektráren na regulaci nestabilních zdrojů?

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (13.38)
  Trvalý odkaz

  Jsem rád, že zdejší diskutéři problematice hodně rozumí. Dojeďte se nejdřív do Dánska osobně podívat. Dánsko je země větrné energii zaslíbená. Větry tam vanou dostatečně silně po celý rok prakticky stejným směrem. Může za to rovinatý terén a blízký oceán. Dokonce i stromy díky větru rostou v Dánsku ohnuté. U nás nemáme ani moře ani rovinatý terén. Navíc každý nestabilní zdroj, dokud nebude vynalezeno lepší ukládání elektřiny, musí mít teplou zálohu ! To znamená, že musí naprázdno fungovat uhelná nebo plynová elektrárna, která je okamžitě připravená vyrovnat pokles v síti. Pokud vím, tak největší tunel byla za poslední dobu fotovoltaika. Proti ní bude případná korupce v Temelíně jen pakatel.

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (11.38)
  Trvalý odkaz

  No jo, u nás se v Dukovanech bude stavět „pokusný“ jaderný reaktor IV generace. Protože reaktory tohoto typu předpokládají vyšší využití a přepracovávání jaderného paliva, tak to znamená, že tam bude i továrna na jeho zpracování. Také způsob, jak utratit peníze od daňových poplatníků.

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (10.31)
  Trvalý odkaz

  Jen tak dál. A ČEZ se s dotovaným a nekonkurenceschopným Tunelínem který prohloubí naši závislost na Rusku, může jít zahrabat.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *