Irsko chce být energeticky soběstačné a vyvážet energii do Evropy

je chudá země. Chudá na nerostné suroviny – až na malé zásoby zemního plynu se na smaragdovém ostrově nenachází žádné z nichž by se dala vyrábět energie. Jenže už podle prapůvodních mýtů a legend se na Hibernii keltští bohové dostali dostali na křídlech větru. Toho má Irsko víc než dost a chce toho náležitě využít.

Větrná farma Carnsore v Irsku - podobných jsou tam desítky. Země je chce nyní využívat ještě efektivněji. foto: Frank O'Brien, Ask about Ireland
Větrná farma Carnsore v Irsku – podobných jsou tam desítky. Země je chce nyní využívat ještě efektivněji. foto: Frank O’Brien, Ask about Ireland

Spirit of Ireland („Duch Irska“) je velkolepý energetický projekt díky kterému se země z dovozce energie proměnit na plně soběstačného vývozce elektřiny do nedaleké a potažmo i do kontinentální Evropy. Projekt počítá s masivním využitím větrné energie v kombinaci s velkými přečerpávacími přehradami, které mají být zbudovány v opuštěných údolích. Těch má Irsko naštěstí také dostatek.

K březnu 2012 mělo Irsko ve větrných elektrárnách instalovanou výrobní kapacitu 2000 MW. Pro srovnání, ještě v roce 2005 to bylo 495,2 MW. V polovině roku 2012 vyrábělo Irsko z obnovitelných zdrojů energie až 14,8 % své elektřiny, z čehož vítr zajišťuje přes 40 %. Kromě větrných turbín na zemi využívá Irsko i pobřežní větrné farmy.

Problém je, že ani v Irsku nefouká vítr neustále, nebo právě v té době, kdy by ho bylo nejvíc potřeba (nejvyšší výkon mívají větrné elektrárny kolem 18. hodiny).

Profesor Igor Shvets z Dublinské Trinity College proto přišel s nápadem na vybudování několika přečerpávacích vodních nádrží na útesech a v údolích, kam by se pumpovala voda v případě přebytku elektřiny a odkud by se naopak vypouštěla v případě nedostatku a vyráběla přitom elektřinu jako každá jiná vodní elektrárna.

Podél atlantického pobřeží Irska už bylo vytipováno kolem 50 míst příhodných pro takové stavby. Návrh projektu nazvaného Spirit of Ireland je starý už tři roky, odhadované náklady jsou kolem 3,6 mld. euro, ale v poslední době to konečně vypadá, že se začíná něco dít.

První kolo hledání investorů proběhlo tento měsíc. Navrhovatelé doufají, že se jim podaří získat alespoň tolik, aby bylo možné provést studie proveditelnosti a vlivu na životní prostředí a případně se samotným budováním začít do pěti až šesti let.

Jedním z míst, která mají přilákat nové technologie v oblasti větrné energetiky jsou Aranské ostrovy nacházející se v Galwayském zálivu na západním pobřeží Irska. Tamní podmínky silně připomínají podmínky v oblasti Severního moře, takže místní předpokládají, že to přiláká podniky z Dánska, Velké Británie a , které tam budou za výhodných podmínek chtít zkoušet vlastní nové technologie.

Irish Times

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Irsko chce být energeticky soběstačné a vyvážet energii do Evropy

  • 14. 8. 2012 (10.42)
    Trvalý odkaz

    Aranske ostrovy su zrovna krasne a maju svoje caro. Ked tam vybuduju veterne elektrarne, tak bude po nom…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *