Elektrické sloupy budoucnosti – ekologické, estetické, funkční
Jednou z největších překážek v rozšíření obnovitelný zdrojů elektrické energie je její neefektivní přenos na dlouhé vzdálenosti. Avšak problém není jen v samotných elektrických vodičích. Neméně důležitým prvkem jsou sloupy elektrického vedení. Design a konstrukce sloupu je stará jedno století a v dnešní době již neodpovídá technickým požadavkům. Ať je to čím dál důležitější estetický vzhled, ekologická konstrukce nebo lepší funkčnost. V dnešním článku si představíme několik studií elektrických sloupů, které mají ambice uvedené vlastnosti splňovat.
Obrázek: sxc.hu
Jedná se celkově o šest konceptů, které postoupily do závěrečného finále v britské soutěži o „lepší a efektivnější sloup elektrického vedení“. Soutěž zastřešoval Královský institut britských architektů (RIBA), Ministerstvo pro energetiku a změny klimatu (DECC) a firma National Grid UK.
Pojďme si nyní představit všech šest finalistů:
Silhouette od studia Ian Ritchie
Obrázek: Ian Ritchie
Design sloupu na první pohled vypadá fádně, avšak jen na první pohled. Základem je štíhlý nosný černý sloup a průhledný vypouklý hřbet reflektující okolní krajinu. Díky optickému klamu sloup jednoduše splývá s okolním prostředím.
T-Pylon od studia Bystrup
Obrázek: Bystrup
Cílem návrhářů bylo vytvořit štíhlou, kompaktní a efektivní konstrukci. Trojúhelníková koncepce má za úkol minimalizovat zkraty vedení a elektromagnetické pole. Příjemným zpestřením je možnost aplikace nejrůznějších barevných odstínů a povrchových úprav.
Flower Tower od studia Gustafson Porter
Obrázek: Gustafson Porter
Vzhled Flower Tower je inspirován matkou přírodou a má evokovat květinu či vzrostlý strom. Elektrické vedení visí na „stopkách“, jenž se středovou základnou tvoří kompaktní a pevný celek.
Sloup elektrického vedení od studia AL_A a Arup
Obrázek: AL_A a Arup
Moderní, lehce provokativní s neobvyklým tvarem – taková je vize moderního sloupu od studia, AL_A a Arup. Avšak vzhled není jen výsledkem svévůle designérů, ale díky svému tvaru a pružné konstrukci se sloup dokáže přizpůsobovat měnícím se klimatickým podmínkám.
Y Pylon od studia Knight Architects a Roughan & O’Donovan
Obrázek: Knight Architects a Roughan & O’Donovan
Y Pylon připomíná vidličku či snad čínské hůlky. Jeho výhodou jsou malé rozměry, které jsou výsledkem použití moderních izolačních materiálů FRP. Kompaktnost, malá výška a účelná konstrukce jsou hlavními přednostmi Y Pylonu.
Válcový sloup od studia Newtown Studio
Obrázek: Newtown studio
Základem jsou ocelové mřížky uspořádané do štíhlého válce. Tvar, konstrukce a mřížové uspořádání zajišťují malou vizuální nápadnost celé stavby. Při jízdě v autě nebo ve vlaku si tak ani nemusíme všimnout, že v krajině nějaké sloupy elektrického vedení vůbec stojí.
Tím jsme vyčerpali všechny finalisty. Co myslíte? Kdo je vaším favoritem, nebo které řešení a přístup je vám nejsympatičtější? Vaše názory si rádi přečteme v diskuzi.
valcoviti stlp od tudia Newtown Studio lebo je napadity a odola aj silnemu vetru preto lebo ma mrieskovu zakladnu takze pri vichrici by nemnel spadnut celi
Také se mi nejvíce líbí návrh od AL_A a Arup. Ale velice zajímavý je také nápad válcového sloupu, který není pro oko tak výrazný. Co třeba tyto dva nápady spojit?
male vetrniky na stozarech vysokeho napeti, pilotni projekt v Nemecku
Video:
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/hauptnavigation/startseite/#/beitrag/video/1438774/Erneuerbare-Energie-bald-vom-Strommast?
Jsem stejného názoru, AL_A a Arup je jednoznačně nejvíc tvarově přijatelný. Rovné linie jsou v přírodě rušivé. Nešlo by to i zakopávat do země? Dnes jsou vyvinuté technologie, kdy i ZVN je možné vést kabelem. Ale asi to bude mnohem dražší.
Mna osobne najviac zaujal navrh od studia AL_A a Arup