Výroba vodíku s pomocí solárních elektráren

Vodík by se mohl v budoucnosti stát náhražkou fosilních paliv. Už dnes například Honda nabízí své auto na vodík v podobě modelu FCX Clarity. Vodíková ekonomika má však několik trhlin. Hlavní překážkou je energeticky náročná výroba vodíku. A také jeho lehkost – protože jde o nejlehčí plyn, je v podstatě nemožné ho dlouhodobě skladovat. Problém s výrobou se rozhodlo řešit studio SolarLab. pokračování…

energetika - vodíková elektrárna

Studio SolarLab se dlouhodobě zabývá výzkumém v oblasti solární energie. Ambicí studia je komunikovat veřejnosti potenciální solární energie skrze zajímavé design, návrhy a projekty. Tím nejnovějším je právě „vodíková elektrárna“.

energetika - vodíková elektrárna

Princip je relativně jednoduchý. Kus od mořského pobřeží se na vodu položí množství nafukovacích „dlaždic“ se solárními panely. Celkový výkon solární elektrárny je pak zvýšen chladící schopností mořské vody údajně až ke 30%.

energetika - vodíková elektrárna

Elektřina vyrobená elektrárnou je využívána k energeticky náročné výrobě vodíku za pomoci elektrolýzy. Ten je pak skladován bezpečně skrze palivový článek do velkých nádrží na dně moře. Tam proto nehrozí např. nebezpečí výbuchu. Idea návrhářů je taková, že nádrží na dně moře povedou trubky na pobřeží, podobně jako např. plynovod, kam bude pak možné vodík bezpečně a relativně levně dodávat.

zdroj: ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Výroba vodíku s pomocí solárních elektráren

 • 11. 12. 2009 (5.33)
  Trvalý odkaz

  Nebylo by možné prosím Vás uvést nějaké informace o fotovoltaických panelech od firmy Nanosolar? Myslím, že už mají zvládnutou výrobu (nanotechnologie), zatím ale není dostatek informací o účinnosti, ceně a kdy zahájí prodej FV panelů. Tyto FV panely by měly být údajně velmi levné a proto cena za vyrobenou kWh má být srovnatelná s cenou el. energie z např. uhelné elektrárny. Děkuji.

  Reagovat
 • 4. 12. 2009 (11.31)
  Trvalý odkaz

  Problém je však v tom, že většina pouští leží v politicky velmi nestabilních čístech světa:(.

  Reagovat
 • 3. 12. 2009 (16.29)
  Trvalý odkaz

  Přesně tak, na pouštích je slunce dost. Taky by se elektřina dala vyrábět v slunečních-tepelných elektrárnách(např.solar tower), protože jsou levnější než FV panely a výhodnější pro velké výkony.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *