Írán se pouští do větrné energetiky s pomocí Dánska

Dánové by rádi stáli u samých počátků budování sektoru obnovitelných zdrojů v Íránu. V tiskovém prohlášení to potvrdil íránský ministr energetiky Hamid Chitchian.

„Větrná farma Isfahán v Iránu.“  Zdroj: CleanTechnica.com
„Větrná farma Isfahán v Íránu.“ Zdroj: CleanTechnica.com

Není mnoho zemí, které mají v oblasti obnovitelných zdrojů energie (a větrných elektráren zvláště) takovou reputaci, jako Dánsko. Evropská země s necelými šesti miliony obyvateli si zvolila příbřežní větrné elektrárny jako cestu k efektivní výrobě elektřiny už v sedmdesátých letech a od té doby „neuhnula“ z nastaveného kurzu.

Světu dali Dánové i renomované společnosti Vestas nebo Siemens, které zajišťují nejvyšší úroveň provedení větrných turbín. A právě tato dlouhá desetiletí zkušeností a nemalé renomé jsou ve hře, pokud jde o přípravu projektu v Íránu.

Podle slov Chitchiana projevilo Dánsko vážný zájem o to, podílet se na vytvoření komplexní výrobní struktury (zacílené na větrné elektrárny) v Íránu. Nejde tedy „jen“ o dodání několika desítek turbín, ale výstavbu celé linky, s jejíž pomocí budou Íránci schopni vytvořit celý nový segment energetiky.

Írán navíc počítá s tím, že se stane zemí, odkud budu proudit vytvořené větrné elektrárny do všech zemí Blízkého východu. Souběžně s budováním kapacity 5 GW větrných farem a 1,25 GW v solárních instalacích se přistoupí i k vlastní výstavbě průmyslového zázemí.

To by se mělo nacházet v Khuzestanu, a na jeho výstavbě se alespoň po investorské bázi má podílet kromě Dánska i Indie, Jižní Korea a Německo. Náklady na výstavbu „komplexní výrobní infrastruktury“ se mají blížit částce deseti miliard dolarů.

„Odvážný“ krok Dánů do neklidné blízkovýchodní oblasti poměrně záhy inspiroval další evropské země, z nichž jmenovitě Španělsko vyhlásilo záměr pomoci Íránu s restrukturalizací energetického průmyslu. Mezi zeměmi, které mají o investice do Íránu zájem, se zařadil rovněž i Ázerbajdžán.

Sdílet: