Vortex – revoluční typ větrné elektrárny bez vrtule

Větrná elektrárna, která se obejde bez listů rotoru, turbíny a celého masivního pylonu? David Yáńez, zakladatel společnosti zakladatel španělské společnosti Vortex, vidí cestu v oscilacích a aerolastickém chvění malých stébelnatých zařízeních, elektráren Vortex Bladeless.

„Jde to i bez bez listů rotoru. Na jednotku plochy se jich také vejde mnohem větší množství.“  Zdroj: Vortex.com
„Jde to i bez bez listů rotoru. Na jednotku plochy se jich také vejde mnohem větší množství.“ Zdroj: Vortex.com

Inspirací k mimořádně zajímavému prototypu byla španělským vynálezcům doslova katastrofa. I když to zní to zvláštně, historické záběry ze dne 7. 11. 1940, kdy zmíněné aerolastické chvění rozhoupalo pevnou strukturu mostu Tacoma Narrows v Pugetově zálivu a způsobilo jeho demolici, přivedlo Yáńeze a jeho kolegy k myšlence na funkční alternativu větrným elektrárnám.

Začali tedy pracovat na modelu „stébla“ kónického tvaru, které připojeno v nejužším bodě k pevnému povrchu generuje svými oscilacemi energii. Záhy byl na světě první prototyp, který má v průměru 40 centimetrů.

„Všechno je to otázka měřítka,“ říká Yáńez. „Bezlisté jednotky Vortex dokáží energii spolehlivě generovat už při síle větru okolo 1,5 – 1,8 m/s. Nemusí být zdaleka tak velké, jako rotorové větrné elektrárny. A na jednotku plochy jich můžete instalovat mnohem větší množství.“

Jak potvrzují i jeho kolegové, výroba je v závislosti na užitém designu o 47-53 % levnější než u stejně výkonných modelů rotorových větrných elektráren, a náklady na údržbu a provoz padají až o 80 %.

A aby toho nebylo málo, z hlediska vynaložené výrobní energie a produkované uhlíkové stopy si Vortex Bladeless stojí o 40 % lépe. A na rozdíl od klasických větrných elektráren je tu i velmi nízké riziko kolizí s prolétávajícími ptáky.

Zařízení Vortex využívá stejného principu jako alternátor v autě, elektromagnetické indukce. Ve své technické podstatě je tedy mnohem jednodušší (a méně poruchové), než zařízení rotorové větrné elektrárny.

V současnosti tým Vortex testuje 12,5 metrů vysoké „stéblo“, které je schopné generovat 4 kW. Jako takové by našlo využití pro rezidenční i provozní výstavbu, stejně jako v izolovaných a nepřístupných oblastech.

„Jsou i plány na masivní jednotky, schopné generovat 1MW+, ale zatím je to jen ve fázi přípravy,“ říká Yáńez. Společnost Vortex zatím posbírala od investorů a z dotačních titulů na 1,1 milionů eur, a připravuje uvedení 4 kW jednotky na trh v průběhu tohoto roku.

Sdílet: