Energeticky pozitivní byty v Bostonu

Architektonické studio ISA vybudovalo v rezidenční čtvrti Roxbury města Boston sérii energeticky pozitivních domů.

„Energeticky pozitivní domy v bostonském Roxbury ukazují cestu dalším projektům udržitelného bydlení.“ Zdroj: Urbanica.com
„Energeticky pozitivní domy v bostonském Roxbury ukazují cestu dalším projektům udržitelného bydlení.“ Zdroj: Urbanica.com

V rámci originálního programu E+ Green Building tak vzniklo pět prvních domů, které nejenže spotřebovávají minimální množství energie na vlastní provoz, ale navíc jí produkují přebytek, který jejich majitelé odprodávají místnímu výrobci energie. Jaké to asi musí být dostávat místo účtu za elektřinu jen složenku s výplatami?

ISA původně zpracovávalo studii proveditelnosti výstavby energeticky neutrálních domů, ale když se díky programu E+ Green Building a nabídkou spolupráce se staviteli ze společnosti Urbanica zpřístupnila možnost atraktivnější možnost, dlouho neváhali.

Výsledkem jsou domy vybavené celou řadou moderních prvků a současně „zelenými“ technologiemi. Organickou součástí bydlení v energeticky pozitivních novostavbách v Roxbury jsou střešní solární panely, zelené střechy, vodosběrné systémy, nebo trojitá okna.

Každý třípatrový dům je vybaven 39 solárními panely, které ročně při optimálních podmínkách vyprodukují okolo 10 000 kWh elektřiny, tedy asi trojnásobek běžné spotřeby. K tomu, aby se vyrobená energie zbytečně nepromrhala, jsou tu instalované izolační prvky, a také veškeré zabudované spotřebiče v domácnostech podléhají náročnému výběru. Energeticky neefektivní vybavení necertifikované Energy Star tu prostě nenajdete.

Každý byt o rozměru 185 metrů čtverečních disponuje třemi ložnicemi, dvěma koupelnami s toaletou, „štědře disponovanou zahrádkou“ a na úrovni třetího patra pak ještě terasou. Okolí domů je bohaté na parkovou výsadbu, protkanou zavlažovacími potůčky. Chodníky a parkoviště před domem je vyrobeno ze samo-zasakovacího dláždění.

Pochopitelně, že nás zajímá cena takového „pokročilého“ bydlení. V katalogu realitních makléřů se ceny E+ bytů v Roxbury pohybují okolo 550 000 dolarů, tedy asi dvounásobku průměrné ceny za srovnatelné bydlení (215 000 $).

Zajímavostí je, že zatímco první čtyři byty budou prodány za plnou cenu, jeden bude nabídnut za 80 % ceny, aby se dosáhlo „rovnoměrně rozloženého umístění obyvatel“ a nikoliv jinde běžného členění do čtvrtí podle příjmových skupin.

dezeen.com

2 komentáře: „Energeticky pozitivní byty v Bostonu

 • 19. 5. 2015 (8.39)
  Trvalý odkaz

  Zajímavý je poslední odstavec. U nás jsem o něčem podobném neslyšel.

  Reagovat
  • 20. 5. 2015 (11.12)
   Trvalý odkaz

   Protože je to pitomost. A navíc, sleva 20 procent způsobí, že si to koupí pouze o něco méně bohatý člověk, ale rozhodně ne chuďas.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *