Tip na letní festivaly: stan i koš v jednom

Mění se hudební styly, fanoušci i letní festivaly. Jedno ale zůstává stejné: tuny odpadů, které způsobují, že místo konání po vlastním ukončení akce připomíná bitevní pole, nebo ještě trefněji skládku.

„Za větší odpovědnost fanoušků i ekologickou udržitelnost hudebních festivalů. “ Zdroj: Glad.com
„Za větší odpovědnost fanoušků i ekologickou udržitelnost hudebních festivalů. “ Zdroj: Glad.com

Ani v Kalifornii to není jiné. Proto tamní výrobce odpadkových košů a kontejnerů na tříděný odpad, společnost Glad, přišel s netradičním nápadem. Vyrobil „festivalový stan“, který se snadno může proměnit v odpadkový koš.

Bilance to není právě radostná. Spřízněné duše kvalitní hudby, které se scházejí na vyhlášeném festivalu Bonnaroo (tradičně se drží mezi padesátkou nejlepších hudebních festivalů na světě), dokáží plochu 2,8 kilometru čtverečních zaneřádit neskutečným způsobem.

Loni 90 000 fanoušků dokázalo vyprodukovat neuvěřitelných 600 tun odpadů. Ani srovnatelně menší hudební události, například festivaly Austin City Limits (30 tun) nebo Wakarusa (77 tun) si nestojí o moc lépe. Společnost Glad, která v konečném důsledku po těchto hudebních událostech musí uklízet, proto přišla s alternativou.

Skládací jednorázový stan Glad Tent není sice zrovna luxusní hnízdo, ale na pár dní festivalu se do něj pohodlně jeden či dva lidé vejdou. Spolehlivě chrání před ranním chladem a deštěm, a navíc jej můžete místo skládání jednoduše překlopit a vyrobit zdvojený zatahovací pytel na odpadky.

Po festivalu si tak každý může hned po sobě uklidit, a nenechávat za sebou paseku pokrytou kelímky a prázdnými láhvemi. Společnost Glad představila svůj odpadkový stan poprvé na festivalu SXSW 2013 v Austinu, a uvědomělé fanoušky stejně jako pořadatele tahle varianta skutečně oslovila.

Množství odpadků po hudebních festivalech ve Spojených státech je problém, který netrápí jen pořadatele. Fanoušci při průměrné ceně lístku 120 dolarů totiž nemají zájem po sobě uklízet ani stany (za cca 20 dolarů), které si na přespání přinesou.

Po odklizení, či spíše odhrnutí hlavní masy odpadků projíždějí stanovou vesničkou traktory, vybavené magnetickými lištami. Země je doslova pokryta poklady. Stanové kolíky, drobné mince, vršky od piva, mobilní telefony. Každoročně se tu z podupané trávy magnetem „vyčeše“ okolo dvaceti tun znovu-využitelných kovů.

FastCoCreate.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *