Jak se zbavit kosmického smetí? Satelitem – uklízečem!

Tzv. vesmírný odpad čím dál tím více komplikuje vypouštění nových družic i vesmírných lodí. Zemský orbit je plný nefunkčních satelitů a součástek obíhajících zhusta kolem dokola naší planety. Kanadská společnost MDA vymyslela, jak kosmickému smetí předcházet.   

vesmír - servisní satelit MDA

Přišla totiž s návrhem servisního satelitu, který by těm dosluhujícím doplňoval palivo, případně na nich tropil malé opravy v případě potřeby. To by znamenalo, že životnost běžných satelitů by se zdvoj- nebo i ztrojnásobila. Výrazně by tím poklesly náklady jejich zřizovatelů a ulevilo se „životnímu prostředí“ v nejbližším okolí planety země. Ačkoliv, tam přežije jen málokdo.

Samozřejmě, že takový servisní satelit není jen tak ledajaké zařízení. Satelity oblétávají zemi rychlostí kolem 10 000 km/h, a tak si asi dokážete představit, že zařídit spojení dvou takových zařízení není nic jednoduché. Vyžaduje to naprosto precizní řízení. Navíc je tu také problém s „kompatibilitou“ satelitů, které si každý vyrábí tak nějak podle svého.

MDA přesto doufá, že servisní satelity s náklady kolem 100 mil. dolarů za rok by mohly provozovatelům vesmírného haraburdí dobře posloužit. Odhaduje se, že mezi lety až 2020 bude muset být na výměnu 136 dosluhujících satelitů vynaloženo asi 36 mld. dolarů. To je proti 800 mil. dolarů výrazně víc. MDA chce začít první testy svých servisních satelitů už v roce 2013.

zdroj: Popular Science

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *