Obezitu možná způsobuje nadměrný hluk

Nemůžete se navzdory přísným dietám a aktivnímu životnímu stylu zbavit nadváhy? Možná není na vině vaše životospráva, ale vnější faktor: nadměrný hluk.

„Vyvážená strava a aktivní životní styl vás před tloustnutí z hluku nezachrání.“ Zdroj: National Cancer Institute
„Vyvážená strava a aktivní životní styl vás před tloustnutí z hluku nezachrání.“ Zdroj: National Cancer Institute

Podle rozsáhlého výzkumu vedeného Institutem environmentální medicíny ve Stockholmu mohou decibely v našem okolí spouštět hormonální stresory, které způsobují atypické ukládání tuku ve tkáních.

Výzkumu se v pěti regionech ve Švédsku účastnilo 5075 subjektů, lidí ve věku od 43 do 66 let. Všichni byli dlouhodobě lékaři sledováni, jako „pokusný vzorek“ po řešení prevence cukrovky.

V rámci šestiletého programu pak o sobě prozradili výzkumníkům prakticky vše: jak pracují, čím se živí, jak často se pohybují, zda zažívají nějaký psychický diskomfort nebo jestli netrpí nespavostí.

Část zvídavých dotazů byla zaměřena také na prostředí, ve kterém žijí. Právě z těchto výsledků pak výzkumníci odvodili své závěry o hlukem indukované obezitě.

Badatelé si nejprve v praxi měřením v terénu ověřili, jaké je hlukové pozadí na vytipovaných lokalitách, a tento poznatek pak dali do souvislosti s databází sledovaných „subjektů“. Nemalá část z nich totiž žila v blízkosti rušných dopravních komunikací, železnic nebo poblíž letiště.

Prakticky 62 % (3127 lidí) bylo pravidelně vystaveno hluku dopravy o síle nejméně 45 decibelů, dvacítka sledovaných pak byla ve stejné míře vystavena hluku z blízké železnice. Skupina 1108 lidí (žijících v okolí mezinárodního letiště Arlanda) pak zažívala pravidelně hluk v intenzitě mnohem vyšší, než 45 dB.

Následná analýza sice nepotvrdila, že by hluk ovlivňoval naměřené hodnoty BMI (body-mass index, poměr druhé mocniny výšky a hmotnosti), ale že se prokazatelně projevuje tvorbou centrální obezity, tedy onoho tukového polštářku či nevábné kulaté pneumatiky v podbřišku.

Naměřené údaje navzdory velkému počtu pokusných lidských králíků nejsou úplně zásadní, ale zhruba každých 5dB hluku nad normál se může projevit zvýšením obvodu pasu o 0,2 centimetrů. Pokud tedy pracujete ve válcovnách, máte pro své břicho spolehlivé alibi.

Zajímavé jistě je, že stres hlukem ovlivňuje intenzivněji ženy, než muže. Jak ale hluk dálnice nebo letiště ovlivňuje naše kynutí? Výzkumníci vidí příčinu v působení hormonu kortizolu, který je produkován jako reakce na stres a podráždění.

V konečném důsledku pak ovlivňuje rozmístění ukládaného tuku, v tomto případě ve formě centrální obezity. Obezitologům, diabetologům a dietologům tento poznatek dlouho unikal, protože se většinou neodrazí ve sledovaném BMI indexu.

5 komentářů: „Obezitu možná způsobuje nadměrný hluk

 • 14. 6. 2015 (16.42)
  Trvalý odkaz

  Jasně, s přežíráním to přece nemůže souviset. Tohle je vědecký výsledek hodný Bludného balvanu.

  Reagovat
 • 12. 6. 2015 (9.00)
  Trvalý odkaz

  Obezita se krásně projevuje na plážích našich prázdninových destinací.
  Válející se prasata v černých brýlích s miniaturními pokrývkami těla, a myslícími si jaké jsou krásné hvězdy a in.

  Je to hnus a s jejich chudnutím by snad mohl pomoci jen doktor Grunstein.

  Reagovat
 • 12. 6. 2015 (5.47)
  Trvalý odkaz

  stačí se více pohybovat a méně jíst. Je to jednoduché. Pokud není chyba v genech, ale to je málokdy.

  Reagovat
 • 11. 6. 2015 (9.28)
  Trvalý odkaz

  Spousta lidí sedí denně hodiny u naplno puštěné televize.

  Reagovat
 • 11. 6. 2015 (8.51)
  Trvalý odkaz

  Tak to je typická ukázka toho, jak korelace mezi daty prokáže při dobré vůli naprosté hovadiny..
  To nikoho nenapadlo, že korelace je spíš: v hlučnějším prostředí bydlí/pracují lidé s nižšími příjmy a ti mají také horší stravovací návyky, odlišné vnímání obezity jako problému a podobně???

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *