Kvůli CIA klimatologové přijdou o zdroj informací

Americká tajná služba CIA v rámci vlastních utajených aktivit využívala řady super-citlivých a „špionážních“ satelitů a část citlivých dat dosud nabízela ke zpracování i klimatologům. S tím je ale teď konec.

Satelitní snímek situace nad střední Evropou, foto: EUMETSAT
Satelitní snímek situace nad střední Evropou, foto: EUMETSAT

Díky fiktivnímu britskému agentovi Jamesi Bondovi máme poněkud zkreslené vnímání toho, co tajné služby, jako například americká CIA, vlastně dělají. Záznamy o napíchnutých telefonních ústřednách, střílející pera a výbušný holící krém by se jistě v muzeu Ústřední tajné služby jistě taky někde našly, ale dnes si agenti počínají o poznání sofistikovaněji.

Minimálně pokud jde o jejich vztah k meteorologii. CIA provozovala hned několik satelitů a mobilních stanic na ponorkách, které zajišťovaly otázky národní bezpečnosti, od obrany pobřeží po mapování pohybu podezřelých plavidel.

Díky kvalitě těchto zařízení i nemalé kapacitě datových úložišť tak vlastně „tajní“ disponovali originální databází, zachycující detailně proměny počasí v posledních desetiletích.

V rámci programu MEDEA (Measurement of Earth Data for Environmental Analysis) tj. měření dat pro analýzu životního prostředí, byla část těchto dat zpřístupněna i vědcům, kteří se zabývali otázkami proměny klimatu či globálního oteplování.

Přesná data z první ruky posloužila ke vzniku nejedné studie, ale také často zkomplikovala práci americkým klima-skeptickým státníkům. Program MEDEA založil Bush starší, aby jeho syn omezil přístup k databázi jen 60 „prověřených“ vědců, a svou renesanci pak zažil za prezidenta Obamy.

Ten v roce 2010 prodloužil dobu jeho trvání, ale ani jeho podpora nepřesvědčila CIA. „Informace, které CIA sbírala v rámci programu MEDEA, už máme,“ komentoval rozhodnutí ředitel Ústřední zpravodajské služby John O. Brennan.

„CIA už teď nebude více zajišťovat konstantní přístup odborníků k extrémně přesným a svou povahou vzácným datům,“ doplnil, spolu s tím že pokračovat ve zveřejňování těchto informací by mohlo poškodit národní zájmy a bezpečnost Spojených států amerických.

Zakladatel a spolu-ředitel amerického panelu Centra pro otázky klimatu a bezpečnosti (CCS), Francesco Femia, z toho příliš nadšený není: „Tam, kde byly dosud přesné informace, máme teď něco jako slepou skvrnu. Nevím jak CIA, ale my teď budeme mít rozhodně problém s tím, abychom z hlediska klimatických změn mohli USA úspěšně chránit.“

Sdílet: